Ředitel NBÚ Dušan Navrátil už ve středu informoval poslance branného výboru Sněmovny, že o vybudování ofenzivních schopností kybernetické obrany už začali jednat s armádou a ministerstvem obrany. Ofenzivní kyberjednotka by měla vzniknout v rámci Vojenského zpravodajství.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Vojáci by mohli např. zablokovat část sítě nebo paralyzovat útočníkovy počítače. „Před rokem v Česku na některé servery útočily desetitisíce počítačů, a bylo by snazší, než se bránit velkému počtu počítačů, odstřihnout  jejich servery a tak zamezit, aby ty útoky koordinovaly,“ řekl Právu Navrátil.

Záměr by měl být součástí připravovaného akčního plánu Česka v oblasti kybernetické bezpečnosti. Plán bude muset schválit vláda.

Podobná zařízení mají podle NBÚ velké státy, ale i třeba Norové, Nizozemci nebo Dánové.

Zástupce náčelníka generálního štábu František Maleninský Právu řekl, že nelze zatím jednoznačně říci, jaké získá armáda pravomoci. Jde podle něj o citlivou věc, protože v době míru může být každý aktivní krok vnímán jako protiprávní.

Najímání hackerů

Česko nyní řeší jen obranu proti kybernetickým útokům. Nově by tak stát najímal hackery nebo by si vychovával vlastní. Ti by se pak dokázali nalomit například do serverů počítače, který by ohrožoval počítače státních institucí.

Podobnými útoky byla podle poslance Antonína Sedi (ČSSD) napadena v současném konfliktu Ukrajina. Útočníci z Ruska třeba vyřadili z provozu vládní weby, ale i například komunikaci mezi institucemi.