Česko vyšle do Řecka vojenské odborníky na detekci chemických zbraní a likvidaci následků jejich použití. Na základě dnešního souhlasu dolní komory budou moci v Řecku působit od 28. července do 30. září.

Do Řecka má 100 vojáků přibližně se 35 kusy kolové techniky odjet koncem července. Chemici používají landrovery a nákladní auta ve speciálních úpravách. Na místo působení do Atén se budou přesouvat po železnici.

Česko zaplatí jen třetinu

Vláda předpokládá, že čeští specialisté by mohli v Řecku působit až 65 dnů. Celkové náklady na jejich působení při ochraně olympiády a paralympiády mají činit skoro 30,3 miliónu korun. Většinu z této částky mají hradit NATO a Řecko.

Ze společných zdrojů aliance se zaplatí přeprava českých specialistů, Řecko uhradí jejich ubytování a stravování. Českou republiku má stát vyslání specialistů asi deset miliónů korun. Bude hradit platy vojáků a náklady na údržbu speciální techniky.

Pro byli ODS i komunisté

Vyslání chemiků podpořili nejen zástupci vládních stran a opoziční ODS, ale i komunisté, kteří jinak mají k vysílání českých vojáků do zahraničních misí výhrady a snaží se je různými způsoby blokovat. Už dříve ale dali najevo, že pomoc při ochraně olympiády považují za jiný případ než vyslání vojáků do zahraničních vojenských operací, a proto nasazení chemiků podpořili.

Kromě vyslání vlastních odborníků čeští vojáci vyškolili i řecké kolegy. Před více než 14 dny ukončila česká armáda ve výcvikovém prostoru Březina na Vyškovsku školení řeckých protichemických specialistů, kteří se budou na ochraně letní olympiády rovněž podílet. Celkem se v ČR školilo 48 řeckých důstojníků a poddůstojníků.

Bezpečnost bude zajišťovat 50 tisíc lidí

O vyslání chemiků v polovině března požádala bruselská centrála Severoatlantické aliance (NATO). [celá zpráva] Senátoři budou o vyslání chemiků hlasovat 13 července. Vláda misi schválila 23. června. [celá zpráva]

Řecko vyčlenilo na bezpečnost her 50 tisíc lidí, včetně 16 tisíc vojáků. Ustavilo skupinu sedmi zemí, mezi nimiž jsou USA a Británie, jako poradce pro bezpečnost. Nad Aténami bude vyhlášena bezletová zóna. Bezpečnostní operace spolyká 430 miliónů eur (asi 13 mld. Kč).