Prezident podle Medka použil několik neslušných výrazů, které jsou jen těžko slučitelné s funkcí prezidenta republiky, ale především jsou zásadně neslučitelné s Kodexem Českého rozhlasu. "Jsem přesvědčen, že byla oslabena nezávislost Českého rozhlasu, a to především tím, že byl zásadním způsobem tento kodex porušen na úkor Českého rozhlasu a ve prospěch prezidenta republiky," oznámil Medek v listu, který má ČTK k dispozici.

"Servilita tohoto přístupu k prezidentovi ze strany Českého rozhlasu, jmenovitě moderátora tohoto pořadu, je jen pokračováním servility ze strany vedení rozhlasu k některým politickým stranám a uskupením," míní. Kritizuje také to, že prezident republiky se natáčení zúčastnil v kostkované košili a redaktor v džínách, což spíše evokuje "přátelské požvatlání dvou starých kumpánů v restauraci nižší cenové skupiny než prestižní práci námi placeného veřejnoprávního média".

Rozhlas výroky bývalého šéfa nechce komentovat. "K výrokům bývalého ředitele Medka, který stál v čele ČRo pouhý půlrok, se vůbec nechceme vyjadřovat. Český rozhlas je moderní, nezávislé a sebevědomé médium, které beze zbytku naplňuje svou veřejnoprávní roli," sdělil v úterý mluvčí Jiří Hošna.

Vulgarismy bude řešit mediální rada

Prezident použil v pořadu vulgarismy třeba ve vyjádření ke skupině Pussy Riot: "Víte, co je Pussy? K.... S prominutím v textech této skupiny je k... sem, k... tam. Nebudu se zastávat – teď jsem chtěl říci k... – ale já nejsem (Karel) Schwarzenberg..., tedy poněkud deviantních dam." Na otázku týkající se jeho vulgarismů odpověděl: "Já jsem se inspiroval panem Schwarzenbergem, který v každé druhé větě říká h..." Pokud jde o služební zákon, vláda podle Zemana "podlehla panu (Miroslavu) Kalouskovi a zk... služební zákon z původní podoby".

ČRo již v neděli oznámil, že při odvysílání pořadu nepochybil. "Nemohli jsme nijak ovlivnit, jaké výroky se k posluchačům dostanou, jelikož pořad byl vysílán živě. Moderátor Jan Pokorný splnil svou povinnost, že prezidenta na nevhodnost některých slov upozornil," uvedl mluvčí.

O vulgarismech si nicméně rozhlas ještě promluví s prezidentskou kanceláří. Výroky prezidenta se bude zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a Rada Českého rozhlasu. Nebudou ale posuzovat slova hlavy státu, ale to, zda nepochybil rozhlas.