Potvrdil to v pondělí na tiskové konferenci v Praze šéf diplomacie Lubomír Zaorálek s tím, že Havel bude po Lájosi Kossuthovi, Winstonu Churchillovi a Raoulu Wallenbergovi teprve čtvrtým cizincem, kterému se dostane takové pocty. Na konferenci o Havlově odkazu promluví exministryně zahraničí Madeleine Albrightová a ze záznamu exprezident Georg W. Bush.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Při pořádání série akcí česká diplomacie spolupracuje se zastupitelskými úřady dalších států, zejména SR, PolskaMaďarska. Na kulturních programech se podílejí přední české soubory a významní umělci včetně České filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem či zpěvačka Marta Kubišová.

Například ve Vídni se uskuteční přehlídka českého filmu, v Oxfordu bude předána veřejnosti Havlova lavička, Varšavu čeká konference o Hrabalovi, v Sydney se sejdou čtenáři se spisovatelem Jáchymem Topolem, výstavu Rok 1989 očima fotografů uvidí Káhira.