"Je to docela závažná věc, že takto zredukoval politické spektrum," poznamenal v úterý šéf Sněmovny k tomu, že Klaus k jednání nepozval vládní unionisty a opoziční komunisty. Opoziční ODS naopak pozval.

.: ANKETA
Koho měl podle vás prezident Václav Klaus pozvat k jednání o vyřešení vládní krize?
Hlasujte v anketě na konci článku.

Prezident oznámil, že chce vyslechnout představy hlavních aktérů politické scény na to, jak sestavit vládu, která by mohla získat důvěru Sněmovny. Vládní krize nastala po sobotním zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD, kdy se předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla vzdal obou funkcí, protože nezískal pro svou politickou koncepci větší podporu. Demisi chce projednat se členy svého kabinetu ve středu. [celá zpráva]

Klause se obávají i někteří poslanci soc. dem.

Mnozí sociální demokraté již na sobotní zasedání ústředního výkonného výboru přicházeli s obavami z dalšího vývoje po Špidlově odchodu, kdy by "do hry vstoupil Klaus". Říkali, že je to přece jen čestný předseda ODS, která chce předčasné volby. "S vládou bych nehýbal," řekl například poslanec Stanislav Křeček.

Zaorálek je přesvědčen, že je nejdříve potřeba stanovit programové principy a cíle budoucího kabinetu, který by vládnul dva roky do příštích voleb v roce 2006. Ty je pak možné spojovat s vhodnými osobnostmi. Teprve nakonec má následovat společné vládní prohlášení.

Vláda by měla být složena z těch, kteří "přijímají proces, který vytváří podobu Evropy", soudí šéf Sněmovny, který byl v minulém období předsedou zahraničního výboru. Dosavadní vládní program se příliš soustředil na dosažení členství republiky v Evropské unii. Je ho potřeba doplnit a musel by to udělat i Špidlův kabinet, dodal.

O Zaorálkovi se v médiích píše jako o příštím ministru zahraničí. V čele Sněmovny by ho prý měl nahradit Špidla. "Mohl bych vzpomenout i jiné věci, které se psaly. Já sám tomu v tuto chvíli nepřikládám význam," uvedl Zaorálek. Připustil ale, že se pravděpodobně rozhovory o nové vládě vedou. Nejsou podle něj ale ještě v tak konkrétním stadiu.