„Nepovažujeme za možné zúčastnit se slavnostního večera k ocenění Natálie Gorbaněvské in memoriam. Nedávná vystoupení Miloše Zemana k špatně zamaskované agresi Vladimira Putina proti Ukrajině jsou neslučitelná s heslem 'Za vaši a naši svobodu', který Nataša přinesla na Rudé náměstí 25. srpna 1968,“ uvádí oba bývalí demonstranti v dopise.

„Svoboda je nedělitelná, je stejná pro Ukrajince, Čechy i Krymské Tatary. Pokud je zrazena na jednom místě, zrazena je všude,“ dodávají.

Anglista Viktor Fajnberg, v současné době pobývající v Praze, a fyzik Pavel Litvinov, který nyní žije v USA, uspořádali společně s Gorbaněvskou a dalšími pěti odvážnými lidmi 25. srpna 1968 na moskevském Rudém náměstí protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Zeman se dlouhodobě vyslovuje proti sankcím, které na Rusko uvalila Evropská unieSpojené státy v souvislosti s vlivem Moskvy na konflikt na Ukrajině. Koncem září se Zeman zúčastnil na Rhodosu konference Dialog civilizací, kterou organizoval ruský oligarcha Vladimir Jakunin. Český prezident tam mimo jiné přirovnal válku na Ukrajině ke chřipce.