Ve čtvrtek večer tyto strany v Opavě podepsaly dohodu o vytvoření stabilní koalice. Média o tom informoval lídr opavského hnutí ANO Martin Víteček, který se ve slezské metropoli bude ucházet o post primátora.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Na pozice náměstků budou nominováni Simona Bierhausová (ANO), Dalibor Halátek (Změna pro Opavu) a Josef Stiborský (KDU-ČSL). Koaliční smlouvu chceme podepsat do 30. října,“ uvedl Víteček s tím, že do té doby budou jednotliví kandidáti ve společné kooperaci programová portfolia.

„Jsem rád, že se nám podařilo sestavit pestrou koalici, kterou považuji pro toto město za výhodnou. Zásadní změny se budou provádět lépe, pokud pro ně bude existovat široká shoda,“ zkonstatoval Víteček.

Uspělo devět stran

Kolik bude mít každá ze stran zástupců v jedenáctičlenné radě, ještě není podle Vítečka jasné. Do 39členného opavského zastupitelstva se ve volbách dostalo celkem devět subjektů.

ANO obsadí 11 křesel, šest mandátů má sociální demokracie, která putuje do opozice, po čtyřech postech má Změna pro Opavu a komunisté, tři zastupitele budou mít SNK Starostové a občané Opavy, ODS, KDU-ČSL a Zelená pro Opavu, dvě křesla obsadí Opavané-Nezávislí, Občané a Piráti.

Výsledky voleb v Opavě naleznete zde.