Akci svolala KDU-ČSL, jejíž předseda Pavel Bělobrádek na shromáždění řekl, že jde o genocidu. "Národům s tisíciletou tradicí hrozí zánik. Oběťmi Islámského státu jsou lidé mnoha náboženství a kultur, křesťané i muslimové," prohlásil. "Jsou to zvěrstva, která mají v historii obdoby, ale nepatří do 21. století," uvedl.

"Nemůžeme dovolit, aby vrazi ovládali jakoukoliv část světa," uvedl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Účastníky mítinku podpořila dopisem také velvyslankyně EU v Iráku Jana Hybášková.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek na pražském happeningu proti násilí v Sýrii a Iráku.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek na pražském happeningu proti násilí v Sýrii a Iráku.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Pod sochou svatého Václava vystoupil i ředitel nevládní organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Humanitární organizace podle něj vyčlenila první milión korun, který půjde na pomoc uprchlíkům v Iráku. Za peníze se nakoupí deky nebo oblečení pro uprchlíky, protože je čeká období zimy. Materiál půjde k uprchlíkům, kteří jsou v menších táborech, kde žijí desítky lidí. Ti se na útěku zabydleli třeba v rozbořených budovách.

Lidé podpořili celosvětovou výzvu DemandForAction připojením podpisu na tabuli, která byla vedle velkoplošné obrazovky. Aktivity výzvy lze sledovat na sociálních sítích facebook nebo twitter.