Zvláštní to věc u muže, jemuž jsou standardní postupy článkem víry, a těžko vysvětlitelná. Vždyť komunistů se Václav Klaus jistě neštítí, konec konců rozhodli o jeho zvolení prezidentem. A Unie svobody stále ještě žije, na přístrojích sice, ale ve Sněmovně je stále zastoupena nejméně osmi poslanci. Možná však existují ještě jiné standardy, než ty standardní.

Ústava poskytuje prezidentovi republiky při řešení vládní krize značnou svobodu jednání. Dvakrát může pověřit sestavením vlády kohokoliv o kom je přesvědčen, že by měl úspěch. Teprve potom by přišel na řadu návrh Sněmovny. V nedávném rozhovoru však prezident naznačil, že se přidrží nepsaného zvyku, podle kterého sestavuje vládu zástupce nejsilnější strany ve Sněmovně. Tak tedy Stanislav Gross?

Tento "patnáctiletý kapitán" české politiky hýří jistotou, že funkční menšinovou vládu sestaví. Vyzařuje tolik optimismu, že by se na něm volské oko dalo usmažit. Nenapadá mne jiné vysvětlení, než že má v rukávě trumf tak tajný a mocný, že až ho vynese, rozkymácí český politický svět. Přiznám se, že jsem se svojí latinou v konopí. ODS jasně řekla, že by případnou menšinovou vládu ČSSD tolerovala jen potud, pokud by pracovala k předčasným volbám. Podporu komunistů Gross sám vyloučil. I když co se občanům v politice slíbí, to jim nikdo na světě nedá, jsem v tomto ohledu náchylný Grossovi věřit. Protože vládnout s podporou komunistů by znamenal rychlý konec ČSSD i politický konec pana doktora.

Myslím si, že opravdu nejlepší řešení by byly co nejrychlejší předčasné volby. Občanům by se konečně dostalo toho, po čem v preferencích tak touží: vlády ODS. Nemožný asociál Špidla odešel, takže i Česko by se konečně mohlo vydat slovenskou reformní cestou: opasek utáhnout o tři dírky a chudým pavučinu na zadek. Důležitý přece není důstojný život, nýbrž makroekonomické ukazatele, není-liž pravda? Tak proč ten modrý přísvit lepšího příštího oddalovat? Mimořádné volby co nejdříve, oklika případné podzimní Grossovy vlády je zbytečné zdržování na této cestě do země zaslíbené.

PRÁVO 29. července 2004