Politologové poukázali na to, že senátní volby v Česku jsou často chápány jako protestní. Podle Miroslava Mareše je to z tohoto pohledu zvrat. Letošní volby nebyly protestní, ale naopak vyjádření voličů, kteří chodí k volbám, že z velké části podporují vládu.

Jan Hartl z agentury STEM, která provádí mimo jiné předvolební průzkumy, v této souvislosti připomněl předchozí senátní volby, které byly určitým plebiscitem proti tehdejší vládě. "Nyní dostaly podporu vládní strany. Vyjadřuje to, že lidé do vlády vkládají svá očekávání, a pro vládu by to byl určitě pozitivní signál," uvedl.

Politolog Tomáš Lebeda ale zdůraznil, že jsou to první volby po volbách do Sněmovny a ty bývají pro vládní strany vždy příznivější než ty druhé. "Testem spokojenosti budou až ty další volby," myslí si Lebeda.

Kde se stala chyba

Za hlavního vítěze považuje Mareš a Lebeda lidovce. "Podařilo se jim získat nejvíc, a to i vzhledem k tomu, jaká měli očekávání," zdůvodnil Mareš. Podle Lebedy KDU-ČSL ziskem mandátů navíc potvrzuje, že je parlamentní stranou. "Pro nové vedení KDU-ČSL, které šlo do loňských voleb jako absolutně politicky nezkušené, je to také obrovská satisfakce," dodal Lebeda.

Úspěšná podle politologů byla ale i vládní ČSSD, i když získala jen deset z 23 obhajovaných mandátů. Podle Hartla výsledky voleb odpovídají posledním zjištěním průzkumů, že dlouhodobé klesající preference ČSSD se v posledních měsících napřímily. "Volby jsou důkazem tohoto oživení," uvedl Hartl. Pokud má sociální demokracie plán k určitému oživení, tak volby by pro to byly podle něj dobrým východištěm.

Naopak jednoznačně prohrála TOP 09, která vyšla z voleb bez mandátu, shodli se politologové. Lebeda si myslí, že by se strana měla zamyslet nad tím, kde se stala chyba.