Vyplnění dotazníku se bude týkat všech, kdo přiletí na Letiště Václava Havla. Cestující ještě v letadle vyplní dotazník se základními informacemi, jako je místo, odkud přicestovali a kde se pohybovali posledních 42 dní (dvojnásobek inkubační doby eboly) a kde se budou v příštích 42 dnech pohybovat.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Lidé, kteří se ve zmíněné lhůtě vyskytovali v rizikových státech západní Afriky, kde ebola řádí nejvíc, budou muset ještě na letišti vyhledat epidemiologickou službu, kde se podrobí základnímu vyšetření. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček tvrdí, že bude stačit změření teploty a odborný rozhovor s lékařem. Ten také zaznamená kontakty a místo pobytu člověka.

Toto epidemiologické centrum bude podle Němečka tvořit několik zdravotníků, jeho provoz by neměl být příliš nákladný. „Myslím si, že půjde relativně o drobné ve srovnání s rizikem, které nám to pomůže eliminovat,“ řekl ministr.

Druhým opatřením bude podle něj zprovoznění centra biologické ochrany v Těchoníně, které by v případě zavlečení eboly do Česka fungovalo jako odborné zdravotnické zařízení. Toto opatření počítá se zvýšením personálních kapacit v Těchoníně.