„Včera jsme měli jednání zastupitelského klubu Trojkoalice a hovořili jsme o průběhu vyjednání. Já jsem oznámil, že mám problém podporovat variantu koalice s ANO, a dal jsem návrh, aby se jednalo i o jiné variantě,“ přiznal v úterý Právu Mirovský.

Ani případnému tlaku lídra Trojkoalice Petra Štěpánka (SZ) prý nepodlehne. „On ví, že na mě nejde kleknout. Já nepotřebuju dělat kompromisy. Nikdo mi oficiálně neřekl, jak musím hlasovat. Prostě si počkám, s čím přijdou z vyjednávání,“ dodal Mirovský. Na hnutí ANO mu prý vadí, že nemá žádný program a není ideově ukotvené.

Sám by dal přednost pražské koalici ve formátu Trojkoalice, TOP 09ČSSD s podporou pirátů. (Takovou variantu však brzdí Česká pirátská strana, která deklarovala, že nepodpoří radu, ve které budou sociální demokraté.)

Proti je i lidovec

Zelený politik však není ve svém postoji sám. S ANO se nechce do koalice ani Čižinskému z KDU-ČSL, se kterým se Mirovský zná ze zastupitelstva Prahy 7.

„Já nemám výhrady vůči hnutí ANO. Mně jen záleží na budoucnosti územního plánování, konkrétně na území Bubny–Zátory. To je část Prahy 7. Máme tu několik stavebních projektů a v současné době víc věřím zástupcům TOP 09, že budou pokračovat v tom, co začali. Ne že bych si myslel, že nové stavební předpisy jsou geniální, ale považuji to za cestu správným směrem,“ řekl Právu Čižinský.

Podle jeho informací je jednání však ještě na začátku a není vůbec jasné, v jakém složení nakonec rada hlavního města zasedne. „Z toho, co já vím, není jasné vůbec nic,“ řekl Právu.

„Postoje stran se ještě budou měnit. Ještě máme před sebou senátní volby. Spousta stran bude jinak hovořit po nich,“ myslí si Čižinský.

Koalice v Praze ve formátu Trojkoalice, ANO a ČSSD by měla dohromady v zastupitelstvu 33 hlasů ze 65. Pokud se proti ní Čižinský a Mirovský nakonec doopravdy postaví, ztratí většinu a žádná nevznikne.