Jak hodnotíte to, že Stanislav Gross nechce jednoznačně říci, že on nebo jeho strana chce sestavovat novou vládu?

Dost dobře jsem to nepochopil. Spíš mi ale vadilo, že nebyl schopen jednoznačně říci, že ta vláda nebude s tichou či otevřenou podporou komunistů. Podle mě Vladimír Špidla mimo jiné i proto odstoupil z pozice, která se tak často v životě nenabízí, v situaci, kdy úplně nemusel. Byl by vehnán do podobné situace jako Stanislav Gross a budoucnost nám ukáže, jestli nový předseda soc. dem. situaci ustojí, nebo podlehne pokušení to s komunisty ať už otevřeně, nebo skrytě udělat.

Jsou předčasné volby v roce 2005 podmínkou, ze které neustoupíte?

Mluvil jsem o začátku či první polovině toho roku. Když se podíváte na stav věcí veřejných, jak se dlouhodobě, už bohužel sedmý rok, neřeší řada problémů, nemám pocit, že by nová vláda bez mandátu od voličů přišla s nějakým sebevražedným konceptem. Můžeme očekávat spíš populistické kroky, které prohloubí stávající problémy.

A kdyby vás případně ČSSD oslovila s podmínkou, že předčasné volby nebudou?

Neznám vůbec nikoho v naší straně, kdo by s tou myšlenkou koketoval. To by nás voliči měli za blázny. 

Kdybyste dostali nabídku vstoupit do vlády všech stran vyjma komunistů, jak byste se k tomu postavil?

Takovou variantu samozřejmě nevylučujeme. Pro nás by to ale znamenalo, že to je přechodná, havarijní vláda, ať úřednická či poloúřednická, ať s naší účastí, nebo bez ní. Musí být ale jasně dán formát, mechanismus a termín předčasných voleb. Jestli situace bude pokračovat, jako se vládlo v uplynulých dvou letech, a ten formát se nepředpokládá moc jiný, tak to opravdu může v roce 2006 znamenat nebývalý nárůst komunistů. A čím ty volby budou dříve, tím je riziko menší.

Kdy se setkáte s prezidentem Václavem Klausem?

V sobotu jsme spolu chviličku hovořili. Domluvili jsme se, že on opravdu bude postupovat velmi standardně. Poté, co Vladimír Špidla podá demisi, povolá si předsedy relevantních demokratických stran a bude situaci řešit a s námi se radit. 

Klaus si nepovolá šéfa komunistů Miroslava Grebeníčka?

Neumím to předjímat, ale nemám ten pocit, že by o něm hovořil. Je to ale otázka na pana prezidenta.