Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) po zasedání pracovního štábu ústřední epidemiologické komise ocenil, že celý systém záchytu nebezpečných infekčních chorob zafungoval. To potvrdil i hlavní hygienik Vladimír Valenta. Ministr nicméně navrhne, aby proběhlo cvičení i v Centru biologické ochrany v Těchoníně.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská následně dodala, že pacient byl do nemocnice dopraven ve speciální sanitce po 15. hodině z Nemocnice na Homolce, kam přišel do ambulance. Byl umístěn do bioboxu a lékaři pracující ve skafandru mu odebrali krevní vzorky, které byly následně odeslány do Berlína. Z preventivních důvodů byla následně hermeticky uzavřena dvě patra infekční kliniky, aby se zabránilo možnému riziku rozšíření infekce. Lékaři rovněž prověřovali zdravotní stav osob, s nimiž přišel pacient do styku.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček po zasedání pracovního štábu Ústřední epidemiologické komise, který se zabýval možným ohrožením onemocněním ebola v ČR.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček po zasedání pracovního štábu Ústřední epidemiologické komise, který se zabýval možným ohrožením onemocněním ebola v ČR.

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Pacient se před 23 dny vrátil z africké Libérie a s příznaky odpovídajícími krvácivé horečce byl umístěn na infekční oddělení nemocnice. Lékaři nyní předpokládají, že pacient může mít malárii či horečku dengue.

Epidemie eboly se šíří v západní Africe. Nákazu však již zaznamenali i v USA. Od loňského prosince jí podlehlo na 3430 lidí. Před několika dny byl ve Španělsku potvrzen první případ, kdy k infikování došlo na evropské půdě. Čtyřicetiletá zdravotnice María Teresa Romerová Ramosová se v madridské nemocnici nakazila, když asistovala u kněze, jenž se nakazil v Sieře Leone.

Ebola je smrtelné virové onemocnění patřící do skupiny krvácivých horeček, kam patří i marburská horečka. Mortalita činí v závislosti na kmeni padesát až devadesát procent. Nejnebezpečnější je Ebola Zaire.
Filovirus eboly byl poprvé zjištěn v roce 1976. Nemoc dostala jméno podle řeky Ebola v Demokratické republice Kongo (tehdejší Zair).
Nemoc se projevuje vysokými horečkami, bolestmi svalů i kloubů a bolestmi břicha. Časté je zvracení a prudké průjmy i krvácení do trávicího traktu a nakonec ze všech tělesných otvorů. Těžce jsou poškozeny vnitřní orgány, zejména játra.
Lék proti nemoci neexistuje, virus nereaguje na léčbu interferonem ani na virostatika. Důležité je zabránit ztrátě tekutin a snižovat krvácivost pomocí koagulantů.
Epidemie byly zaznamenány v Demokratické republice Kongo, v Gabonu, v Súdánu a v Ugandě i v Pobřeží slonoviny a naposled v Guineji.
Virus se přenáší mezi nemocnými při těsném kontaktu, zejména pomocí slin nebo krví.
Předpokládá se, že se lidé nakazí, když pojídají divoká zvířata, která jsou přenašeči viru. Spekuluje se, že rezervoárem mohou být netopýři. Virus se přenáší na primáty, nejčastější je u šimpanzů požírajících maso, i na psy, u nichž se nemoc nevyvine, a na prasata, u nichž nemoc propuká. Kromě přenosu blízkým kontaktem se u zvířat nevylučuje ani přenos vzduchem.