"Je to rozhodnutí jedné z koaličních stran, na to mají naši partneři právo a já jsem rád, že průběh dnešního jednání tady jednoznačně potvrdil, že Unie svobody je připravená fungovat jak ve vládě, tak mimo vládu," řekl na republikovém shromáždění US-DEU v Hradci Králové Mareš.

Mareš podotkl, že US vládu nepoložila a drtivá většina delegátů sjezdu vyslovila názor, že pokud by vláda v sobě našla sílu pokračovat ve svém reformním úsilí, tak stojí za to jí pomáhat. Na dotaz Práva, zda situace v ČSSD a vládě ovlivní sjezd, Mareš řekl, že nikoli s tím, že oba hlavní kandidáti na stranického šéfa - Karel Kühnl a Pavel Němec - jsou připraveni jak na působení US ve vládě, tak mimo ni.

"Bylo tak rychlé, že jakýkoli soud by byl předčasný. Musíme se nejdřív sejít na předsednictvu KDU-ČSL, které určí naši pozici," řekl Právu ministr zahraničí a místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Šéf lidovců Miroslav Kalousek Právu na dotaz, zda by byl ochoten jednat s Grossem o své účast v nové vládě, kterou by Gross sestavoval, uvedl: "Personální otázky jsou až to poslední. V této chvíli musíme vymyslet otázky programové a otázku politické většiny."