Vyslovení souhlasu s jejím angažmá v komisi potvrdili účastníci úterního jednání zástupců výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, právního výboru, výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a výboru pro práva žen, kteří o kandidatuře Jourové jednali.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ještě před polednem přitom nebylo jasné, zda si ji výbor pro občanské svobody nepozve ještě na další ústní jednání.

„V určité chvíli to vypadalo, že víc než její faktické znalosti bude rozhodovat politické klima. Dostala se doslova do soukolí politických dohod v Evropském parlamentu. Z mého pohledu korektní odpovědi tak nemusely dnes stačit, pokud by byly hodnoceny za vyloženě nepříznivé konstelace,” okomentovala rozhodování výborů europoslankyně Dita Charanzová (ANO).

Minulý týden absolvovala Jourová „grilování“ před čtyřmi výbory, při němž odpovídala na množství otázek týkajících se jejího budoucího portfolia. Následně zodpověděla ještě písemné dotazy.

O podpoře pro jednotlivé kandidáty se nyní horečně vyjednává. Závěrečné stanovisko by měl Evropský parlament zveřejnit ve čtvrtek. O obsazení komise se bude hlasovat koncem října.