"Veřejnost ke hraní na hracích automatech zaujímá jednoznačně negativní postoj, který je příznačný jak pro ženy, tak pro muže. Celkem se vůči němu vymezuje na 84 procent respondentů," prohlásil ředitel STEM Jan Hartl.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

I proto by drtivá většina (86 procent) lidí starších 18 let zpřísnila podmínky pro hraní na automatech. Pouhá dvě procenta by podmínky "rozhodně nezpřísňovala". "Zpřísnění podmínek hry na hracích automatech požadují všechny věkové skupiny. Mladí jsou v tomto názoru méně radikální než ostatní věkové skupiny, ale i mezi nimi zpřísnění požaduje téměř 80 procent z nich," podotkl Hartl.

Kurzové sázky většině nevadí

Benevolentnější jsou Češi vůči kurzovým sázkám, tedy převážně sportovnímu sázení. Takřka polovina (49 procent) ho vnímá neutrálně, záporný názor na něj má čtvrtina respondentů. O něco kritičtější jsou ženy – sázení na sport vadí 30 procentům z nich oproti 19 procentům u mužů. Pozitivní vztah klesá také s věkem, starší lidé jsou vůči jakémukoli hazardu více nekompromisní.

I tak by takřka polovina (45 procent) lidí uvítala zpřísnění i pro kurzové sázky, naopak 47 procentům vyhovuje současná podoba restrikcí týkajících se sportovního sázení.

„My vnímáme rozdíl mezi sportovním sázením a tvrdým hazardem velmi silně. Je to pro nás zásadní věc, řekl bych dokonce otázka cechovní cti. Je proto pro nás velkou satisfakcí, že podobný názor má i veřejnost. Sázka na sportovní utkání je férový souboj mezi bookmakerem a sportovními fanoušky, kteří potřebují rozumět sportu, znát soupeře, jejich aktuální formu. U hraní automatů přece nic podobného není,“ uvedl k výsledkům průzkumu výkonný ředitel APKURS Marek Herman.

Asociace zastupující největší hráče na poli kurzového sázení přišla s výsledky  průzkumu pár dní před tím, než ministerstvo financí představí kompletní podobu nového zákona o hazardních hrách. Už minulý týden členové APKURS apelovali na to, aby zákon odlišil jednotlivé typy her podle jejich údajné škodlivosti.