"Mikrobiologická vyšetření prokázala, že po použití závadných barev mohou u zákazníků tetovacích salónu vzniknout kožní problémy," řekla Novinkám k případu tisková mluvčí ČOI Jana Fléglová.

Dívejte se na šarže

Konstatovala dále, že inspekce byla na problém upozorněna před několika týdny, a to po hospitalizaci muže v nemocnici v Brně. Čerstvě "ozdobená" paže se mu nebezpečně zanítila.

"Závadné jsou konkrétně StarBrite Colors Black Magic 4 02 (šarže 7996989 - datum výroby 3/04) a StarBrite Magic 2 02 (7996988 - datum výroby 01/21/04)," upřesnila.

Barvy byly dovezeny do Česka počátkem roku. V jejich složení se našly plísně, jež mohou způsobit vážné záněty kůže. Při tetování se totiž spory dostávají přímo do těla.

Potíže také v USA

Závadné zboží vyrobila americká společnost Tommy's Supplies v Connecticutu. Podle televize Nova počet lahviček s nebezpečným barvivem dosahuje v tetovacích salónech v ČR několika set.

"Přečetl jsem si článek, že alkohol v barvách vyvolává plísně. Nařídil jsem proto, aby byl z výrobního postupu vyřazen. Časem se ale prokázal pravý opak. Teď už je ale vše v pořádku," řekl AP Tommy Ringwalt, viceprezident společnosti.

Přiznal zároveň, že několik infekcí, které vyvolaly závadné barvy, firma zaznamenala i v USA.

ČOI na závadné šarže už upozornila partnerské orgány v Evropské unii.