„Paní Věra Jourová si vede dobře a držím jí palce,“ prohlásil Sobotka. „Pan Zahradil a Fiala by se měli přestat chovat podle hesla čím hůř tím líp, zapomenout alespoň na chvíli na stranickou řevnivost a podpořit společný zájem České republiky. Tím zájmem je nepochybně úspěch české eurokomisařky,“ vzkázal do ODS.

Reagoval tak na Fialovu a Zahradilovu kritiku. Ti po středečním grilování Jourové v Evropském parlamentu prohlašovali, že selhala a nedostatečně odpovídala na otázky.

Zahradil: Výběr eurokomisaře byl nešťastný

"Z Evropského parlamentu slyšíme, že se středečním vystoupením Věry Jourové nebyla spokojena žádná politická frakce. Bohužel se potvrzuje, na co poukazujeme už delší dobu: evropská a zahraniční politika Sobotkovy vlády poškozuje zájmy České republiky. Výběr českého eurokomisaře byl od počátku nešťastný a nedůstojný politický obchod," prohlásil Fiala.

"Jak se říká, nikdy nedostaneš druhou šanci udělat první dojem. Paní Jourová tuto šanci promrhala. Byla absolutně nepřipravená, a navíc není zvykem, aby kandidát mluvil jen svým rodným jazykem. Pokud opravdu chce být komisařkou, s češtinou si nevystačí," přidal se s kritikou Zahradil.

Ostatní strany přitom Jourovou vesměs chválily nebo podporovaly. V dobrém její projev hodnotili také politologové. [celá zpráva]