Kuloáry již několik týdnů bzučí dohady, že to má nahnuté jak ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), tak šéf dopravy Antonín Prachař a že tyto resorty by si dvě největší koaliční strany mohly vyměnit. Mluví se také o odchodu ministra obrany Martina Stropnického na ambasádu v USA.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Jak lídr ANO Andrej Babiš, tak premiér a předseda soc. dem. Bohuslav Sobotka však jakákoli vládní škatulata odmítají. „ČSSD nebude měnit žádné resorty, platí koaliční smlouva. Ministři fungují velmi dobře a jsem s nimi spokojen,“ řekl před časem Právu Sobotka.

Také Babiš tvrdí, že se mu nechce měnit vládní tým. „Z vlastní iniciativy ministerstva měnit nebudu, nevidím k tomu důvod. Pokud by náhodou přišel s nějakým návrhem koaliční partner, tak o tom mohu přemýšlet v rámci klubu,“ uvedl pro Právo. Babiš v úterý novinářům řekl, že nezvažuje změnu koaliční smlouvy tak, aby ANO získalo post ministra zdravotnictví.

Kdo po Jourové? Ani Dostálová, ani poslanec

O tom, že by Stropnický mohl opustit vládní řady, se mluví také delší dobu, zejména na ministerstvu obrany.

Mnoho šancí se stát ambasadorem v USA nemá, podle informací Práva by první vládní volbou byl současný ředitel zahraničního odboru na Pražském hradě Hynek Kmoníček.

Jedna změna přijde na řadu každopádně dnes. Předseda ANO Andrej Babiš představí náhradníka za ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou, kterou budou dnes europoslanci jako kandidátku na eurokomisařku „grilovat“ a jejíž demisi k 3. říjnu prezident Miloš Zeman již přijal.

O koho půjde, Babiš prozradit nechtěl. Podle informací Práva to ale nebude první náměstkyně Klára Dostálová ani žádný poslanec z hnutí ANO.

„Jsme apolitické hnutí, na posty dáváme odborníky,“ řekl v úterý Právu Babiš.