"Vzhledem k politickým turbulencím na domácí scéně jsem všechny naplánované cesty musela zrušit," řekla Právu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petra Buzková. "Jako ministryně sportu bych na takovéto akci asi být měla a byla bych tam moc ráda, ale pakliže to politická situace nedovolí, nedá se nic dělat. Největší odpovědností členů vlády je pracovat na vnitropolitické scéně," dodala Buzková.

Jak uvedla, její případná cesta by byla běžnou služební cestou ministryně, která má péči o sport ve své pracovní náplni. "Doufám, že vyhrajeme," řekla prorocky.

"To samozřejmě záleží na výsledcích našich fotbalistů," reagoval vedoucí prezidentské kanceláře Jiří Weigl. Podle něho se Václav Klaus na zápas s Dánskem nechystá, případné semifinále bude obtížné stihnout vzhledem k jeho zahraničnímu programu. "Finále s naší účastí by určitě rád viděl, protože velice obdivuje jak naše hráče, tak i trenéra," dodal kancléř.

Špidla zůstane přilepený u TV

Ačkoli již neoficiální pozvání dostal, o cestě do Portugalska neuvažuje premiér Vladimír Špidla. "Prozatím nevím, jak to bude vypadat, ale určitě budu přilepený u televize. Těším se, že naši půjdou dál, a televize je taky dobrý zážitek," s úsměvem přivítal možnost popovídat si ve sněmovních kuloárech na jiné téma než jeho demise.

Jak se přiznal, ještě neviděl ani jedno utkání celé, ale chvilku si vždycky najde. "Naši jsou velmi dobří, nejsou nadutý tým," ocenil premiér.

U televize zůstane i předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD), který nechce, jak řekl, podstoupit riziko, že by jel na fotbal za cizí peníze. "Naši fotbalisté mě překvapili tak, že zápasy sleduji s větším zájmem, než jsem sám čekal. Ale pro mě je to v televizi dostatečný zážitek," uvedl.

Troufám si říci, že půjdou až do finále, těší se i ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). "Osobně bych tam rád jel, ale záleží na tom, jaká bude situace doma. Pozvání od portugalské vlády mám, ale pokud bych jel za veřejné prostředky, pak by to muselo být spojeno s nezpochybnitelnou a ne vymyšlenou agendou, která zajímá obě země. Jinak se musí letět za vlastní peníze," dodal Svoboda. Už prý jednou pozván byl, ale kvůli vládě a Sněmovně zůstal doma u televize.

Langer poletí

S obavami sleduje vývoj ve své straně i Michal Kraus (ČSSD): "Už osm let jsem místopředsedou Klubu přátel české reprezentace. Zatím vždy v den zápasů bylo nějaké jednání. Mám za to, že i čtvrtfinále si budu muset odpustit. Doufám, že naši budou hrát tak dlouho, až si udělám čas, abych se mohl na ně osobně podívat," prohlásil. Dodal, že cestu by platil Klub, do jehož rozpočtu všichni členové přispívají.

Opoziční fanoušci již mají jasno. "Do Portugalska odlétám v neděli, v pondělí se vracím," pochlubil se Právu místopředseda Sněmovny Ivan Langer (ODS). Se skupinou lidí si pronajali letadlo, lístky koupili v Čedoku, vyšlo to každého na 23 tisíc korun. "Jsem přesvědčen, že půjdeme až do finále. Pokud budou lístky, poletím zase," chystá se Langer.

Někteří politici si nedělají starosti

Zatímco stranické špičky si zájezdy za fotbalem odříkají, někteří poslanci jejich obavy nesdílejí. Na zápas s Nizozemskem odcestovala za peníze fotbalového svazu skupina pěti poslanců. Vedle dvou opozičních občanských demokratů Miroslava Beneše a Petra Bratského, to byli i tři koaliční - Radim Turek (ČSSD), Vlastimil Ostrý (US-DEU) a Marian Bielesz (bezpartijní).

Jak řekl Právu Turek, pozváno bylo politiků mnohem více, ale protože ten víkend zasedaly vrcholné orgány některých stran, mnozí museli odříci. Se svazem jely dva plné autobusy známých osobností.