Jaké typy táborů jsou k mání a v jaké cenové relaci? Co dělat, pokud se dítěti odjet od rodičů nechce? I to se dozvíte v pátečním Právu na straně 8.

Co by při výběru tábora rodiče neměli opomenout, je názor dítěte. Je důležité najít něco, co by ho bavilo. V tom se shodují psychologové i ti, kdo s dětmi pracují. Vybranou agenturu by dospělí měli určitě kontaktovat. Zavolat tam, nebo ještě líp, osobně zajít a pořádně se vyptat například na to, jak zajistí na táboře hygienické podmínky, jak často dostanou děti jídlo a kde budou bydlet.

"Hodně vypovídající je informace o tom, jakou praxi a kvalifikaci mají vedoucí. I podle toho, jak ochotně vám budou lidé z agentury odpovídat, se dá hodně poznat," soudí Iva Nováková z Informačního centra pro mládež v Praze.

Doporučuje rodičům, aby se snažili získat co nejvíc referencí od dětí, které daný tábor absolvovaly v minulosti. Takže není od věci v agentuře poprosit o kontakty na některé z rodin a zavolat jim. Důležité je zjistit, jak dlouho agentura existuje a jakou historii její tábory mají.

Kvalita je různá

"Je dobré prohlédnout si propagační materiály, letáčky. Informace se dají také najít na internetu, kde mají agentury své webové stránky a na nich třeba i fotografie z předchozích let," říká Nováková.

Ceny táborů se pohybují od 100 do 800 korun za den. Nejlevnější jsou ty klasické, ve stanech, které přijdou na 2500 až 3000 korun za dva týdny. A nejdražší jsou pobyty dětí zaměřené na jazyky a také tábory v zahraničí, kde ceny za čtrnáct dní vyšplhají na 10 000, ale i 15 000 korun. Samozřejmě že ne vždy za vysokou cenu nabízejí pořadatelé také vysokou kvalitu.

V úrovni jednotlivých táborů jsou velké rozdíly, tvrdí Jaroslav Tuček z odboru pro mládež ministerstva školství. Jsou podle něj takové, které sice zrovna nejsou nejlevnější, ale nabízejí dětem různé aktivity, jako jízdu na koních, kola nebo lodě. Snaží se tu s dětmi něco dělat.