„Většina lidí je přitom spokojena se současnou sítí poboček pošty nebo by přivítala její rozšíření. Názor, že poštovních poboček je dostatek, zastává 68 procent obyvatel. Více než pětina dotázaných (22 procent) uvedla, že je poštovních poboček málo, což se podle těchto respondentů týká zejména malých obcí,” okomentoval za agenturu průzkum Petr Šimoník.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Lidé by přivítali, kdyby pošty nabízely i další doplňkové služby. Nejčastěji se vyslovili pro bankovní služby (84 procent), služby pro sázkaře (66 procent) a prodej tisku a tabákových výrobků (63 procent).

Která z následujících institucí je důležitá pro vaši obec (v %)
obchod s potravinami
99
obecní úřad
97
mateřská školka
96
pošta
95
škola
95
lékařská ordinace
95
hostinec, restaurace
87
služebna policie
83
čerpací stanice
73
kostel57
zdroj: STEM/MARK

Pošty by podle nich naopak neměly suplovat prodejny drogistického zboží, prodejny potravin či alkoholických nápojů.

„Zachování počtu poboček by mohl umožnit i takzvaný franšízink, tedy provozování vybraných poboček pošty soukromníkem, který by k tomu za splnění určitých podmínek dostal licenci. S tímto řešením v průzkumu vyjádřilo souhlas více než 58 procent dotázaných,” zjistila agentura.

Které doplňkové služby by měly poštovní pobočky nabízet (v %)
bankovní služby
84
sázková kancelář
66
prodej tisku a tabákových výrobků
63
prodej pojištění48
doručování léků na předpis
42
drogerie17
prodej potravin
13
prodej alkoholických nápojů
6
zdroj: STEM/MARK