Tato počítačová firma přitom za poslední roky vydělala na veřejných zakázkách více než miliardu korun. O tom, že je Grygárek podezřelý z manipulace státních tendrů, už média informovala, Právo teď ale získalo nové podrobnosti.

Špičkový žalobce se podle nich např. osobně zúčastnil jednání na ministerstvu vnitra, které předcházelo vypsání zakázky na dodavatele IT služeb souvisejících se správou databáze resortních rejstříků.

Popírá to

„Nevybíravým způsobem lobboval za jednu ze společností, která se o zakázku ucházela a která ji posléze vysoutěžila,“ poznamenali k tomu detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu s tím, že společnost Notes CS měla u této později vítězné firmy zajištěné subdodávky.

„Na tomto jednání měl Grygárek přímo říct, aby si uvědomili, kdo je a co dělá, a ať se ostatní zachovají tak, jak chce on, jinak budou mít všichni problémy,“ konstatuje se v této souvislosti v rozsáhlém spise k tzv. kauze Nagyová, která právě u prověřování podezřelých aktivit Grygárka začala.

Háček je v tom, že detektivové v dokumentu, který má Právo k dispozici, zároveň přiznávají, že nevědí, kdy přesně měla schůzka proběhnout a také jaká konkrétní společnost měla zakázku vyhrát.

Neměl jsem a ani nemám žádný majetkový podíl ve společnosti Notes CS Libor Grygárek

Grygárek ostatně dodnes v souvislosti s veřejnými zakázkami nebyl na rozdíl od svého stíhání za napomáhání Janouškovi obviněn a sám v neděli pro Právo jakékoli vyjednávání ve prospěch zmíněné společnosti striktně odmítl stejně jako to, že by v ní měl působit jako skrytý společník.

„Neměl jsem a ani nemám žádný majetkový podíl v této společnosti a nikdy jsem za ni nelobboval. O zakázkách této firmy jsem nikdy s nikým nejednal,“ řekl Grygárek.

Skrytý podíl? Podle policie zcela jistě

Jenže policejní lovci mafiánů byli zjevně přesvědčeni o pravém opaku a o jeho tajném podnikání v lukrativním IT byznysu neměli žádné pochybnosti.

Grygárek je zcela jistě majetkově zainteresován ve společnosti Notes CS z argumentace vyšetřovatelů

„V rámci operativního šetření bylo zjištěno, že podezřelý Libor Grygárek je zcela jistě majetkově zainteresován ve společnosti Notes CS,“ napsali detektivové na začátku celé spletité kauzy v roce 2012 do dokumentů pro ostravský soud, který na základě toho rozhodoval o nasazení masivních odposlechů.

Společnost Notes CS měla až do roku 2013 anonymní akcie, od loňského července pak byla forma vlastnictví převedena na akcie psané na jméno.

Oficiálně za společnost dlouhodobě vystupuje šéf jejího představenstva Daniel Lukavský a právě s ním byl přitom Grygárek podle detektivů ve velmi úzkém a častém kontaktu. Lukavského se Právu nepodařilo kontaktovat.

Z veřejných databází přitom vyplývá, že od roku 2007 až do letoška získala společnost Notes CS veřejné zakázky za více než miliardu korun, přičemž největší byl tendr z roku 2009 na dodávku počítačové techniky pro Českou poštu za 325 miliónů korun. Hodnotu v řádu stovek miliónů, konkrétně 267, pak měla i loňská zakázka na serverové technologie pro Generální finanční ředitelství.

Kormě toho byl Notes CS v uplynulých letech úspěšný při získávání zakázek i u Ředitelství silnic a dálnic nebo ministerstev spravedlnosti, sociálních věcí, financí nebo vnitra, ale i pražského magistrátu.