Po prvním hlasování se v sále rozhostilo rozpačité ticho a zaskočená koalice si nakonec vypomohla zpochybněním hlasování.

Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a STAN) vládním stranám připomněl absenci premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který se věnuje volební kampani v regionech. „Nechci se mýlit, ale myslím, že vám zrovna chybí hlas pana premiéra,“ dodal za potlesku kolegů.

„Můj hlas nechyběl, protože jsem byl vypárován. U lustrací bylo volné hlasování,“  sdělil v reakci na to Právu premiér.

Stanjura: Komunistický fízl bude ministrem

Při opakovaném hlasování se již našel dostatek hlasů a norma byla přijata. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek v souvislosti s tím, že nebyl přijat pozměňovací návrh, aby museli mít členové vlády čisté lustrační osvědčení, připomněl některá rozhodnutí Sněmovny.

I ten nejhorší bolševický šmejd může být ministrem vnitrašéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek

Bývalí agenti mohou podle něj být členy vlády a studium na předlistopadové VŠ Sboru národní bezpečnosti je pro zákon srovnatelné s absolvování Univerzity Karlovy. „Kam až to chcete dotáhnout?“ podivil se Kalousek.

„I ten nejhorší bolševický šmejd může být ministrem vnitra,“ uvedl Kalousek, který zaútočil na zástupce KDU-ČSL, jejichž hlasy zákon prošel.

V podobném duchu se vyslovil i šéf poslanců Zbyněk Stanjura. „Ministrem se může stát komunistický fízl,“ podivil se.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL)

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL)

FOTO: Petr Horník, Právo

Pravicovou opozici zaskočilo především hlasování lidovců, kteří zákon podpořili, ačkoli čisté lustrační osvědčení pro členy vlády neprošlo. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) i šéf klubu Jiří Mihola útoky na svou stranu odmítli a označili je za neférové. Lidovci prý budou iniciovat změnu lustračního zákona.