„Je jasné, že opravdu je to chyba na straně Velké Británie,“ řekla ministryně Marksová Radiožurnálu. Česko se podle jejích slov chce spojit i s PolskemSlovenskem, kterým Britové také dluží.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Britský dluh vznikl kvůli tomu, že v Británii pracovala řada Čechů, kteří si ale uchovali takzvané centrum zájmu v Česku. Díky tomu měli po návratu nárok na vyplácení dávek v nezaměstnanosti, pokud si doma nenašli práci.

Podle evropského práva Česko po Británii požaduje refundaci části těchto dávek, protože zmiňovaní Češi v Británii řádně platili daně, a tím přispívali do britského státního rozpočtu.

EU je na straně Česka

Británie se proto měla na vyplácení jejich dávek v nezaměstnanosti v Česku částečně podílet, a to po dobu tří až pěti měsíců, v závislosti na tom, jak dlouho konkrétní člověk v Británii pracoval.

Londýn už měl Česku vyplatit 60 miliónů korun, dalších 40 miliónů bude splatných v brzké budoucnosti. Británie však dluh odmítá jako celek. Argumentuje tím, že kdyby tito Češi do Británie přijeli nyní, neměli by v ní nárok na dávky v nezaměstnanosti.

Na stranu Česka se postavila i Evropská komise s tím, že Británie musí zaplatit. Londýn to však odmítl s tím, že stanovisko výboru není právně závazné.