Opozice kritizovala premiérovu nepřítomnost již ve středu, kdy chtěly vládní strany protáhnout jednání do nočních hodin. Premiér byl celý den omluven a podle programu na stránkách ČSSD se věnoval předvolební kampani na jihu Čech.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ve čtvrtek se situace opakovala s tím rozdílem, že premiér je na Hlučínsku. Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09  a STAN) navrhoval, aby se Sněmovna zabývala pracovním vytížením premiéra, který se rozhodl ignorovat poslanecké interpelace.

Sociální demokrat Václav Klučka připomněl, že ve Sněmovně neabsentuje jen premiér, ale i řada poslanců, což potvrdil i šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, který připomněl, že nejen premiér se věnuje předvolební kampani, a zdůraznil, že jeho poslanci jsou přítomni.

Gazdík: Přesuňme se do Hlučína

Kováčik následně nadnesl, že v rámci novely jednacího řádu by mohly být nově zavedeny i telefonické interpelace. „Určitě by to zefektivnilo chod této Sněmovny,” dodal.

To podnítilo Gazdíka k úvaze, že by se poslanci mohli přesunout do Hlučína, aby mohli na náměstí premiéra interpelovat. Jeho návrh na zařazení bodu o pracovním vytížení předsedy vlády nicméně neprošel.

Místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) poslance musel opakovaně upozorňovat, že jejich faktické poznámky se mají vztahovat k věci, a varoval, že jim začne odebírat slovo.