Novelu, která má zabránit přeplácení nákladů na bydlení v ubytovnách ve prospěch jejich provozovatelů, nyní dostane k projednání Senát. Pravděpodobně ji schválí vzhledem k tomu, že navrhl podobnou úpravu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Sněmovna do předlohy zapracovala návrh předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury, který na popud moravskoslezských obcí doporučil doplatek vyplácet provozovateli ubytovny jen se souhlasem příslušné obce.

Pomoci by to podle Stanjury mohlo například Přerovu, který by jinak musel za 40 miliónů korun koupit jeden z místních hotelů, aby zabránil jeho vlastníkovi v přeměně na ubytovnu. Poslanci naopak odmítli návrh Adolfa Beznosky (ODS), podle něhož by maximální výše příspěvku na bydlení v ubytovnách nesměla převýšit 1000 korun na lůžko.

Hrozí pronajímání zahradních domků a chatek

Sněmovní sociální výbor doporučil ve vládní předloze zmírnit některé stavebně-technické požadavky na rekreační objekty, aby na doplatek dosáhli vlastníci těchto objektů, pokud je užívají k trvalému bydlení. Podle poslankyně TOP 09 Jitky Chalánkové to bude ale zneužíváno k pronajímání zahradních domků a chatek.

Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák namítl, že změna se bude týkat pouze lidí v hmotné nouzi, kteří už v těchto chatkách bydlí a jsou jejich vlastníky. Podle nynějšího zákona na dávky nemají nárok a navrhovaná úprava to má změnit.

Vláda chce předlohou zamezit vyplácení nepřiměřených doplatků na bydlení v nevyhovujících prostorách, uvedla ministryně sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Ubytovny budou muset dodržovat určité standardy. Zpřísnit se má posuzování hmotné nouze pro přiznání doplatku, řízení o něm se má naopak zjednodušit. Zruší se taky časové omezení pro poskytování dávky.

Počet lidí s doplatkem na bydlení a objem vyplacených peněz se v posledních letech zvyšoval. V roce 2011 bylo 24 400 příjemců, stát vydal 850 miliónů korun. Loni už bylo příjemců 65 100 a objem vyplacených peněz vzrostl na 2,8 miliardy korun.