"Je to na grossovcích. My Špidlu nechceme, ale jestliže bude Standa pořád stát za bukem, nezbude nám než podpořit Vladimíra, aby strana měla alespoň nějaké vedení," řekl Právu jeden z poslanců ČSSD, který patří k příznivcům expremiéra Miloše Zemana. Další významný stranický funkcionář, který rovněž vždy zdůrazňoval Zemanův význam pro soc. dem., pro Právo uvedl: "Stanislav nemůže být tak vlažný až chladný ve vztahu k tomu, jestli chce převzít lídrovství ve straně. Na sobotním ÚVV musí vystoupit s jasnou představou, co dál, dva kandidáti na vůdce - Vladimír Špidla a Stanislav Gross. Na členech ÚVV pak bude, aby si z jejich nabídky vybrali."

Měli by říci své záměry s vládou

Posuzovat se podle funkcionáře bude úplně všechno, proto musí být představy obou kandidátů naprosto vyčerpávající: "To znamená příští týden udělám to a to, budu vyjednávat o účasti ve vládě s tou a tou stranou a do sněmovních voleb chci jít s tou a tou představou."

Špidla Právu řekl: "Koncepce přinese kontinuální vývoj mých názorů. Je poměrně zřetelně řečená v programovém prohlášení vlády, v mých interview, je zřetelně řečená v programových dokumentech, které jsem teď rozeslal."

Popřel, že by ony dokumenty rozeslal jen některým soc. demokratům. "Ne, je to rozesláno všem soc. dem., respektive do našeho univerzálního informačního systému," doplnil premiér, který se podle svých slov při neúspěchu své koncepce obává nástupu konzervativních sil a konce sociálního státu.

Grossovo okolí: bude rázný nástup

Veřejný signál od Grosse zatím nepřišel. Včera ve Sněmovně procházel kuloáry s vážným až zachmuřeným výrazem a odmítal většinu žádostí o rozhovor. Stejně se choval i Špidla. Podle informací od soc. demokratů však oba zjišťovali situaci v poslaneckém klubu a mezi klíčovými funkcionáři strany z hlediska případné podpory na ÚVV.

"Standa to jenom hraje," tvrdil Právu jeden z Grossových stoupenců mezi poslanci. "Ve skutečnosti je odhodlán do toho vlítnout." Další zdroj obeznámený s Grossovými záměry dodal, že prvnímu místopředsedovi se v očekávaném měření sil nechce "jít až na krev", tedy že by nerad vypadal jako ten, který aktivně přispěl ke Špidlovu odstranění z čela ČSSD a následně i premiérského postu. Z nejbližšího Grossova okolí však včera zazněl jasný hlas, že první místopředseda připravuje na ÚVV svou vlastní koncepci, s níž bezpochyby vystoupí jako s alternativou Špidlově vizi koaličního kompromisu s KDU-ČSL a US-DEU.

"To se piluje. Zpráva v MFD, že Gross šlape na brzdu, mnoho soc. demokratů znejistila, takže se nás ptají, co je na tom pravdy. Všem říkáme, že na ÚVV bude zřetelně předložena nejen Špidlova, ale i Grossova vize," řekl Právu jeden z Grossových blízkých spolupracovníků. Dodal, že obsah avizované koncepce zatím z taktických důvodů zůstává utajený.

Významným signálem se může stát dnešní odpolední zasedání středočeského KVV ČSSD, na němž se mají sejít i Gross se Špidlou. Středočeský region je Grossovou základnou a první místopředseda v minulosti opakovaně podmínil své případné kroky směřující do čela strany poptávkou a požadavkem právě od Středočechů.

Špidlovi stoupenci: musí se držet stanov

Pozice, kterou zaujmou na ÚVV ti členové, kteří nepatří ani ke Špidlovým, ani ke Grossovým stoupencům, bude nakonec rozhodující. Nedůvěra předsedovi totiž může být podle stanov vyjádřena jedině třípětinovou většinou všech členů tohoto orgánu, v němž zasedá na 180 lidí. Samotní Grossovi stoupenci na dosažení tohoto čísla nestačí. Není dosud jasné, jak by se zachoval Špidla, kdyby mu ÚVV vyslovil nedůvěru nikoli v souladu se stanovami třípětinovou většinou, ale jen většinou nadpoloviční. Mezi Grossovými stoupenci se vyskytuje názor, že i takový signál by byl dostatečně silný, aby předseda zvážil své setrvání ve funkci.

Špidla se k ničemu nevyjadřuje, ale z jeho dosavadního úporného boje o setrvání ve funkcích předsedy soc. dem. a premiéra lze odvodit, že by požadoval doslovné naplnění litery stanov.

Předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) považuje za důležité, s jakou koncepcí Špidla vystoupí. To by se podle něj mělo odrazit v hlasování ÚVV. "Je možné, že odpověď čísel bude jasná a nenastanou složité kombinace. Nedokáži však za Vladimíra Špidlu říct, co by udělal," sdělil Právu Zaorálek.

Poslankyně Jitka Vojtilová (ČSSD) soudí, že pokud budou mít členové ÚVV rozum a zhodnotí situaci objektivně, musejí Špidlu podpořit. "Pokud podle našich stanov nebude to, co je nutné, aby byla nedůvěra vyslovena, pak by měl setrvat ve svých názorech i ve funkcích," poznamenala pro Právo Vojtilová.

Je přesvědčena, že to tak Špidla udělá i při výsledku hlasování, kdy mu vyjádří nedůvěru více než polovina a méně než tři pětiny členů ÚVV. Poslankyně Eva Nováková (ČSSD) k premiérovi pro Právo uvedla: "Už říkal, že když bude odvolán, odejde, když nebude odvolán, neodejde." Dodala, že je třeba zachovat stabilitu a kontinuitu.

Chtěli by dostat Zemana na ÚVV

Část stoupenců Miloše Zemana se nechce vzdát naděje zatáhnout do hry také expremiéra, a to již na sobotním ÚVV. Proto se podle informací Práva připravuje hned na začátku jednání návrh na usnesení, jímž se ÚVV rozhodne Zemana pozvat. Tento postup byl uplatněn už v prosinci 2002, kdy Zeman rozehrál partii s kandidaturou na prezidenta republiky. Tenkrát pro něj poslal své služební auto na Vysočinu ministr práce a sociálních věcí a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který ještě letos zopakoval, že by to mohl udělat znovu, kdyby nastala podobná situace. Podle informací Práva by si však Škromach na tak jednoznačné gesto v sobotu, vzhledem k mimořádně napjaté situaci v soc. dem., troufl jen těžko.

Jeden z iniciátorů myšlenky pozvat Zemana na sobotní ÚVV Právu řekl, že s tímto záměrem již seznámil Špidlu i Grosse. Premiér se v tomto týdnu vyjádřil o Zemanovi jako o jednom z viníků volebního debaklu soc. dem., protože podle Špidly poškodil stranu svými útoky z Vysočiny cílenými na vedení ČSSD. Z Grossova tábora včera Právu sdělili, že pro Zemanovo pozvání na ÚVV hlasovat nebudou.

Návrh pozvat expremiéra na ÚVV zazněl již na předsednictvu soc. dem. minulou sobotu, ale neprošel. Uspěl náhradní návrh, podle nějž dostane Zeman pozvánku jen na další zasedání předsednictva 17. července. Expremiér však minulý týden novinářům řekl, že se nechystá navštěvovat stranická jednání, pouze případný mimořádný sjezd.