Vláda minulý týden rozhodla, že nemocenské dávky se v budoucnu výrazně sníží. Škromach počítá s tím, že dávky v nemoci by se od roku 2006, kdy má začít platit nový zákon o nemocenském pojištění, naopak mírně zvýšily. Jedná se přitom především o lidi s nižšími a středními příjmy, neboť lidé s vyššími příjmy by si měli polepšit v každém případě.

Zatímco podle rozhodnutí z minulého týdne by člověk s hrubou měsíční mzdou kolem 14 tisíc a při 14denní nemoci dostal na nemocenské o 407 korun méně než dnes, podle nového návrhu by si měl proti současnosti polepšit o 167 korun. Dostal by nemocenskou 3564 korun, kdežto dnes obdrží 3397 Kč. Ten však musí Škromach projednat na dnešní schůzce s odbory a zástupci zaměstnavatelů. Až poté se návrh opět vrátí vládě.

Škromach nechce šetřit

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach pro Právo prohlásil, že někteří ministři minulou středu "dostatečně nepochopili hloubku svého rozhodnutí". V nové předkládací zprávě ministr kolegům sdělil, že jejich rozhodnutí z minulého týdne by vedlo v roce 2006 k úspoře výdajů na nemocenské dávky ve výši 3,3 miliardy korun. Navrhl proto revokaci rozhodnutí tak, aby "bilance příjmů a výdajů nemocenského pojištění byla v zásadě vyrovnána a aby ve srovnání se současným stavem nedocházelo k výraznému snížení výše dávek u podprůměrných příjmů".

Má hrozit pokuta až 50 tisíc korun

Škromach zároveň navrhl, aby do návrhu zákona byla zapracována možnost uložit člověku, který poruší léčebný režim, pokutu až do výše 50 tisíc korun. To pro Právo zkritizoval šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch: "Nebylo to předmětem ani jednoho z mnoha jednání. Je neseriózní schvalovat něco, co nebylo diskutováno," uvedl Štěch. Zpochybnil rovněž navrženou výši sankce: "Pokud by to bylo 50 tisíc pro někoho, kdo je na minimální mzdě, tak to by snad mohl schválit jenom šílenec," prohlásil.

Ministři chtějí o všech svých rozhodnutích kolem nemocenské informovat sociální partnery, tedy zaměstnavatele a odboráře hned ve čtvrtek na jednání tripartity. Právu to sdělila Škromachova mluvčí Kateřina Beránková.