Soud řešil konkrétní žalobou Slováka Petera Nagye, který požádal o doplnění na seznam voličů v Brně-Králově Poli. Městská část mu nevyhověla s odůvodněním, že nemá v daném místě trvalý pobyt, jak požaduje zákon o volbách do zastupitelstev obcí. Nyní však muže nechal na seznam zapsat soud.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Využil přitom unijního práva, protože to české je údajně diskriminační. Trvalý pobyt má pro českého občana charakter evidenční, u cizince tomu ale tak není.

„Jedná se o dvě zcela nesouměřitelné kategorie, neboť pro získání povolení k trvalému pobytu na území České republiky musí občan Evropské unie z jiného členského státu splnit přísnější podmínky než občan České republiky,“ uvedl soud v usnesení. Ve většině případů je podmínkou dlouhodobý pobyt cizince v Česku.

„Vnitrostátní úprava je proto v rozporu se Smlouvou o fungování EU, podle níž zejména platí, že občané Unie mají mj. právo volit a být voleni v obecních volbách v členském státě, v němž mají bydliště, za stejných podmínek jako státní příslušníci tohoto státu,“ uvedl soud.