„Výsledek skotského referenda mi udělal opravdu radost. Beru ho jako drobný důkaz toho, že se svět ještě docela nezbláznil. Je to dobrá zpráva nejen pro Skotsko a Velkou Británii, ale i pro celou Evropskou unii,“ komentoval v pátek Sobotka výsledek referenda jen chvíli potom, co výsledky okomentoval britský premiér David Cameron.

Pokud by se podle něj Velká Británie rozpadla, vzedmula by se vlna nacionalismu, která by v budoucnu destabilizovala i další evropské státy. „Lepší budoucnost Evropy vidím v integraci, ne v dalším štěpení. Je dobře, že se teď nebudeme muset zabývat důsledky skotského separatismu, ale můžeme se místo toho v Evropě soustředit na posílení ekonomiky a také bezpečnostní stabilizaci zemí v bezprostředním okolí EU,“ prohlásil.

Evropa je podle něj po čtvrteční volbě silnější i ve vztahu k Rusku a řešení konfliktu na Ukrajině.

Svým komentářem přispělo také ministerstvo zahraničí. „Referendum prokázalo vyspělost britské demokracie, kdy navzdory výrazným názorovým odlišnostem ohledně toho, jakým směrem by se mělo Skotsko v budoucnosti ubírat, zastánci i odpůrci jeho nezávislosti vedli svoji kampaň důstojně a se vzájemným respektem,” vzkázal tiskový odbor resortu.