Zkrácení doby prací z očekávaných sedmi až deseti dní potvrdil hejtman Michal Hašek. Konkrétní ale být nechtěl. Vše závisí na tom, co na techniku čeká v zemi. Hasiči připouští, že ve skutečně ideálním případě by se mohli lidé z evakuovaných budov vrátit domů o víkendu, možná již v pátek.

„Nad ohroženými domy jsme odebrali tu nejvíce nebezpečnou vrstvu a teď svah dále odebíráme, nakonec bude osazen sítěmi, zakotvenými do rostlého terénu dva metry dlouhými hřeby,“ řekl velitel zásahu Vladimír Plodek.

Nebezpečnou hranu nestabilního svahu nad ohroženými domy již bagr odebral.

Nebezpečnou hranu nestabilního svahu nad ohroženými domy již bagr odebral.

FOTO: Milan Vojtek, Právo

Odebírání svahu předcházelo zřízení zábran před domy. Mají zachytit případný sesuv. „Dělali je naši specialisté z požární stanice na Lidické ulici v Brně. Jsou to opravdoví specialisté, kteří se toto učili na školení v USA. Zábrany jsou bytelné a odolaly by sesuvu,“ řekl. Teď už je prostor nad domy bezpečnější a pokračuje masivní odvoz zeminy dalšími povolanými auty.

Velitel zásahu Vladimír Plodek u zábran, které mají ochránit domy před ohrožením sesuvem.

Velitel zásahu Vladimír Plodek u zábran, které mají ochránit domy před ohrožením sesuvem.

FOTO: Milan Vojtek, Právo

Svah bývalé pískovny, dnes zastavěný sklepy a rodinnými domy, se dal do pohybu o víkendu. Břeh se rozjel na několika místech, v jednom případě přímo na domy. Rozbahněná půda se o ně zastavila a protekla mezerou mezi stavbami.

Bagr pracuje nad domy ve Strachotíně

Bagr pracuje nad domy ve Strachotíně.

FOTO: Milan Vojtek, Právo

Dolík, ve kterém nemovitosti jsou, museli hasiči opakovaně vyčerpávat. Na silnici, která vede na vrcholu svahu nad domy, musel být zakázán provoz. I při průjezdu osobního vozu totiž ze svahu odpadávaly další kusy zeminy. Akutní hrozba sesuvu si pak vyžádala evakuaci.