„Hudeček nám vrací Prahu ve stavu, v jakém je. Pane primátore, můžeme vám ho vrátit?“ nadhodil na tiskové konferenci Bohuslav Svoboda směrem k primátorovi Olomouce Martinu Majorovi. Rýpl si přitom do Hudečkova předvolebního sloganu „Vracíme vám Prahu“.

Major připomněl, že jeho předchůdce ve funkci Martin Novotný vyměnil nedávno křeslo olomouckého primátora za místo v Poslanecké sněmovně. „A vy nám za něj dáte Hudečka? Já se omlouvám, ale do tohohle byznysu nejdu,“ prohlásil.

V podobném duchu se nesla celá tisková konference, kdy se představitelé strany vymezovali zejména vůči koalici TOP 09ČSSD na pražské radnici. Dokonce parodovali Hudečkův kritizovaný projekt Víte, že..., kdy vedení hlavního města nechalo vylepit plakáty s výčtem záležitostí, kterých se podařilo v poslední době dosáhnout.

Do koalice by nešli jen s KSČM

ODS místo toho připravila plakáty s nápisy: Víte, že koalice TOP 09/ČSSD zadlužila za poslední rok Prahu o více peněz, než stála kompletní Blanka? nebo Víte, že magistrát stále nepoužívá elektronické aukce a dopravní podnik opět nezveřejňuje smlouvy?

Přitom by ale kandidát ODS na primátora Bohuslav Svoboda do případné koalice s TOP 09 neváhal vstoupit. „Politika je o tom, že musíte umět komunikovat s každým,“ prohlásil. „Žádné osobní vazby, osobní animozity nemohou narušit vyšší princip mravní,“ dodal s tím, že jediné omezení se týká spolupráce s komunisty, do které by strana nešla.

Předseda strany Petr Fiala označil za dvě hlavní témata individuální svobodu a bezpečnost. V prvním případě varoval před snižujícím se prostorem pro individuální svobodu, kdy se neustálé regulace stávají zdrojem vzájemné nedůvěry obyvatel. K druhému tématu zase poukázal na nebezpečí, které v současné době podle něj hrozí z Blízkého východu, konkrétně od Islámského státu. „Svět, v kterém žijeme, se stal nebezpečnějším a Evropa je přímo ohrožována,“ uvedl.

Připustil, že ODS v tomto roce zřejmě ještě volby nevyhraje. „Ale bude to škoda,“ konstatoval, neboť strana podle něj přichází s řadou dobrých nápadů a témat.