„Pan prezident říká, že bude dávat zákon k Ústavnímu soudu právě kvůli tomu, že se jedná o takzvaný přílepek, o kterém se již Ústavní soud v minulosti vyjádřil, že je nechce. Toto (dokumenty, které přinesl Zemanovi) je argumentace k tomu, že to není přílepek, že je to součástí českého právního řádu od roku 2002,“ řekl novinářům po jednání Chovanec.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Odkazoval tak na původní návrh zákona o státní službě, který připravila v roce 2002 právě Zemanova vláda a kterým podle Chovance byli političtí náměstci zaneseni do právního řádu.

Zeman prý Chovance vyslechl a slíbil, že se bude jeho argumentací zaobírat. „Myslím si, že pan prezident je zatím rozhodnut vetovat tento zákon. Uvidíme, jestli jeho názor změní naše argumentace, kterou máme,“ zhodnotil Chovanec.

Dorazil i Chládek a Veleba

Ještě před ním jednal na Hradě s prezidentem ministr školství Marcel Chládek. Ten se ale se Zemanem nebavil o zákonu služebním, nýbrž vysokoškolském. Představil prezidentovi tuto normu, která nakonec hlavě státu nepřiznává právo veta při jmenování profesorů, jak to Zeman požadoval. Zatím tedy není jasné, jak se prezident k novele postaví, Chládek je ale optimistický.

O služebním zákonu ale prezident ještě ve čtvrtek odpoledne jednal se senátorem Janem Velebou. Ten mu podle svých slov řekl, že se pokusí iniciovat samostatnou senátorskou ústavní stížnost na služební zákon, rovněž kvůli politickým náměstkům. Podle dostupných informací se mu ale pravděpodobně nepodaří sehnat potřebný počet senátorských podpisů. [celá zpráva]