Zákon putuje po středečním jednání ve Sněmovně do Senátu, který by jej měl vzhledem k převaze koaličních senátorů hladce schválit. Prezident už ale prohlásil, že pokud zákon projde i s tzv. politickými náměstky, což se stalo, bude jej vetovat.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

I když koaliční strany deklarují dostatek hlasů pro to, aby prezidentovo veto přehlasovaly, Sobotka bude chtít prezidenta ještě přesvědčit, aby se k vetu neuchyloval. „Znamenalo by to pouze zdržení legislativní procedury,“ prohlásil. „Věřím, že nové hlasování v Poslanecké sněmovně už potřeba nebude,“ dodal.

Kladným signálem pro prezidenta by podle Sobotky měl být už samotný fakt, že zákon ve své stávající podobě získal širokou podporu napříč Sněmovnou.

Prezident Miloš Zeman už dříve pohrozil, že pokud zákon vetuje, a Sněmovna jej přesto potlačí i s kritizovaným paragrafem o politických náměstcích, zváží podání ústavní stížnosti. [celá zpráva]