Špidla to řekl v úterý po večerním jednání sněmovního klubu strany. Ještě dopoledne přitom tvrdil, že se rozhodne až ve středu po jednání vlády. [celá zpráva]

Už dopolední jednání klubů ukázala, že koaličním zákonodárcům se nezamlouvají Špidlovy úvahy o tom, že by vláda žádala o důvěru Sněmovny ještě před víkendem. Pochopení pro to premiér nenašel nejen u lidovců a unionistů, ale ani u své mateřské strany.

Podle vládních politiků by bylo logické vyčkat do soboty. Tento den má širší vedení ČSSD rozhodnout, zda má ještě Špidla důvěru strany. Pokud ho nejsilnější článek koalice nepodrží, premiér podá demisi a s ním padne i celý kabinet. Na řadě by pak byly další varianty.

Nejčastěji se hovoří o menšinové vládě v čele s dosavadním místopředsedou sociální demokracie Stanislavem Grossem, možností je ale více. Záleželo by na prezidentovi Václavu Klausovi, koho by po demisi pověřil sestavením nové vlády, také na záměru ČSSD jako vítěze minulých voleb a její dohodě s ostatními parlamentními stranami.

Důvěru vládě je už rozhodnut nevyslovit poslanec ČSSD Josef Hojdar. [celá zpráva]

Špidla na pondělní schůzce lídrů stran vládní koalice v Kolodějích uvedl, že je v případě, že nezíská důvěru sociální demokracie, připraven podat demisi. A to i v případě, že by koaliční vládě vyslovila důvěru celá Sněmovna. [celá zpráva]