Jourová míní, že nominaci na resort spravedlnosti ovlivnilo její právnické vzdělání. Připustila, že cítí i určité zklamání.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

"Čekala jsem jiné portfolio. Výběr ovlivnilo to, že mám právnické vzdělání. V konečném důsledku oblast spravedlnosti ale ovlivňuje životy všech občanů v Evropské unii," uvedla Jourová.

Česko stálo hlavně o ekonomickou oblast. Snažilo se získat resort regionálního rozvoje, mluvilo se také o dopravě. "Určité zklamání to je. Profesně jsem se na regionální rozvoj doma připravovala mnoho let," přiznala nynější ministryně pro místní rozvoj.

Zaskočení politici

Překvapení neskrývají ani zástupci ANOČSSD. Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka nemusí být post definitivní.

O portfoliu pro českou kandidátku na eurokomisařku se v minulých dnech a týdnech spekulovalo opakovaně. Minulý týden se objevila informace, že by měla mít na starost oblast dopravy a vesmíru. [celá zpráva]

V EK bude podle materiálu, který byl zveřejněn na webu, sedm místopředsedů. Portfolio regionálního rozvoje povede nakonec Rumunka Corina Cretuová, oblast dopravy a vesmíru bude spravovat Slovák Maroš Šefčovič.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámí složení komise během středy. Návrh ještě budou muset schválit europoslanci.