Takzvaní političtí náměstci, s nimiž počítá návrh služebního zákona, se v poslední době stali předmětem neshod mezi prezidentem a koaliční vládou. Zeman požaduje, aby ze zákona vypadli, protože jsou podle něj zbyteční. Koalice jeho požadavek odmítla.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Zeman v debatách argumentoval i tím, že v jeho vládě z let 1998 až 2002 žádní političtí náměstci nebyli. Za toto tvrzení ho v neděli pokáral právě Václav Moravec, podle něhož měl Zeman ve svém kabinetu řadu politických náměstků ze sociální demokracie. Podle prezidenta ale Moravec udělal z neznalosti nebo úmyslu "obrovský kiks".

Třetí šanci Moravec nedostane

"Jestliže novinář řekne, že prezident lže, a potom je usvědčen z nepravdy, tak je to buď podvodník, nebo amatér. Já jsem se rozhodl na to reagovat podobně jako Václav Klaus, který k Václavu Moravcovi nikdy nechodil. Já jsem mu dal dvě příležitosti a třetí mu už nedám," řekl Zeman v pořadu Pressklub, který se bude vysílat v neděli.

Moderátor Václav Moravec

Moderátor Václav Moravec

FOTO: Milan Malíček, Právo

Ve středu Zeman poslancům ve Sněmovně vysvětloval, že všichni náměstci v jeho vládě byli odbornými náměstky, protože měli na starost konkrétní odbory. Zmínil třeba současného ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který v jeho vládě sloužil na ministerstvu financí. Mládek přitom ve čtvrtek novinářům řekl, že na ministerstvu sice vedl několik odborů, zároveň byl ale v jistém smyslu politickým náměstkem.

I náměstci Zemanovy vlády byli političtí, stojí si ČT za svým

„Kritizovaná slova pronesená v nedělním vydání moderátorem Václavem Moravcem jsou podložena důkladnou rešerší, která vycházela i z důvodové zprávy k návrhu zákona o státní službě, jejž tehdejší Zemanova vláda projednávala v roce 2000 a kde se na straně 111 mimo jiné píše: ‚Z článku 38 odst. 2 Ústavy ČR je třeba dovodit, že náměstek ministra je politickým zástupcem ministra.‛ Moderátor pak na základě interpretace Ústavy ČR z důvodové zprávy Zemanovy vlády zveřejnil seznam náměstků, kteří byli výraznými tvářemi ČSSD,” uvedla v reakci mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Dramaturgyně pořadu Hana Andělová se pozastavila i nad údajným prohřeškem moderátora. „O jakém "obrovském kiksu" pan prezident mluví? Po celou dobu existence Otázek se snažíme upozorňovat na klamání politiků a institucí, od čehož nás nemohou odradit žádné výhrady v tom smyslu, že někdo z potenciálních hostů do pořadu nepřijde, byť by to byla hlava státu. Za argumenty, které předložil moderátor našeho pořadu, si samozřejmě stojíme,“dodala.

Chybí nový Peroutka či Borovský

Hlava státu v rozhovoru tradičně kritizovala údajně nízkou kvalitu žurnalistiky v Česku. Z minulosti připomněla například Karla Havlíčka Borovského nebo Ferdinanda Peroutku. "Já tady prostě takové lidi nevidím. Vidím tady sebevědomé fracky. A jak jsem v inauguračním projevu říkal, český novinář je kombinace minimálních znalostí a maximálního sebevědomí," podotkl. Dodal, že jeho přáním je, aby se v Česku objevil nový Peroutka.

V další diskusi na téma médií zmínil, že ta veřejnoprávní i soukromá trápí stejné problémy. "Rozdíl je pouze v tom, že soukromá média se někdy stávají černou kronikou, protože je víc zajímají dopravní nehody než politické události. A veřejnoprávní média mohou být, pevně doufám, že nejsou, ovlivňována politickým tlakem, a v takovém případě nezobrazují onen demokratický zápas mezi vládní koalicí a opozicí a většinou straní pouze tomu, kdo je právě u moci," dodal Zeman.