„Jsme toho názoru, že občanský zákoník by v prvních letech své účinnosti neměl být novelizován. Výjimkou jsou případy nepřekonatelných praktických problémů a případy závažných legislativně-technických nedostatků,“ napsali právníci do usnesení kolegia, které odeslali ministerstvu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Neznamená to, že bychom se stavěli principiálně proti jakékoli novelizaci. Nechceme jen uspěchané změny, které by měnily celou filozofii nového zákoníku,“ upřesnil Právu zástupce ředitele Ústavu státu a práva Ján Matejka.

Novela se šije horkou jehlou

Podle něho existuje prostor pro technické změny tam, kde je nový zákoník nejasný. Bez analýzy jeho dopadů v praxi však nelze přistupovat k hlubším změnám. Odborníkům navíc vadí, jakým způsobem ministerstvo novelu narychlo připravuje.

„Máme za to, že způsob, jakým je novela připravována, se podstatně odlišuje od evropského legislativního standardu,“ uvádí se v usnesení.

„Problémem chystané novely je její načasování a rozsah. Malá část změn měla být přijata již před nabytím účinnosti zákoníku, neboť se jedná o opravy zjevných chyb, o kterých se vědělo. Daleko větší část však přichází příliš brzy. Jedná se o koncepční změny. Ty by mohly přicházet v úvahu, pokud vůbec, až za několik let, nikoliv dnes. Část tedy přichází příliš pozdě, část příliš brzy,” řekl Novinkám advokát Zbyšek Kordač z kanceláře Weinhold Legal. „Takový postup se jeví našim klientům jako nekorektní, a to zvláště s ohledem na finanční aspekty každé podobné změny,” upozornil.

Členové kolegia jsou podle svých slov připraveni s ministerstvem spravedlnosti spolupracovat na odhalení a analýze problematických ustanovení zákoníku i na jeho novele.

Své stanovisko zaslali jak ministryni spravedlnosti Heleně Válkové (ANO), tak jejímu náměstkovi pro legislativu, který má novelu občanského zákoníku na starost, Robertu Pelikánovi.