Sobotka uvedl, že zatím jde stále o spekulaci a že nový šéf Evropské komise Jean Claude Juncker předloží návrh až příští týden.

„Pokud by se ale tato spekulace potvrdila, bude to pro ČR velký úspěch a posílení významu české komisařky. Toto ekonomické portfolio jsem od začátku zmiňoval jako jedno z těch pro naši republiku nejvíce zajímavých,“ sdělil Právu.

Věra Jourová (ANO)

Věra Jourová (ANO)

FOTO: Petr Horník, Právo

Podle Sobotky je propojování Evropy strategická agenda a komisař pro dopravu výrazně ovlivňuje, jak dobře bude Unie propojena rychlými dopravními sítěmi. „Významným posílením tohoto portfolia je i případný přesun vesmírné agendy,“ dodal premiér.

Informaci, že by nynější ministryně pro místní rozvoj mohla zastávat v komisi uvedený post, přinesl web EurActiv. Jourová s Junckerem jednala ve středu a po setkání uvedla, že vidí své šance na zisk některé z preferovaných oblastí jako dobré.

ČR od počátku deklarovala, že má prioritně zájem o portfolia regionálního rozvoje, případně dopravy či průmyslu.

Kalousek: vesmír se rozpíná

Z pravděpodobného portfolia Jourové si udělal legraci i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Kdyby měla dopravu a zeměkouli, tak bych se cítil dotčen. Doprava a vesmír je už hodně, zvlášť když si uvědomíme, že se vesmír rozpíná každou vteřinou, tak každou vteřinou bude mít naše eurokomisařka větší kompetence,“ řekl Právu.