"Republikový výbor US-DEU požaduje, aby koalice zformulovala v duchu vládního programu jasné priority pro své další působení, které bude plnit s plným nasazením," řekl v sobotu novinářům předseda strany a vicepremiér Petr Mareš.

Hlavní podmínkou pro další fungování ve vládě je podle něj důsledné dodržení všech reformních cílů vlády. "Unie považuje vládní odpovědnost za nedělitelnou, proto by vláda buď měla dokončit volební období jako celek nebo jako celek odstoupit," citoval Mareš z usnesení.

Podle něj nikdo z republikového výboru dnes nepohrozil odchodem z US-DEU.

Lidovci proti komunistům

KDU-ČSL chce také zůstat v současné koaliční vládě. Shodli se na tom v sobotu delegáti celostátní konference strany. "Naší prioritou je zachování současné koalice a naplňování již uzavřených dohod," řekl předseda lidovců Miroslav Kalousek.

Strana rozhodně odmítá spolupráci s komunisty a chce zabránit posilování jejich vlivu.

"Pokud by vláda ztratila většinu, a rozhodně to nebude vinou KDU-ČSL, budeme muset usednout ke stolu a hledat s demokratickými stranami řešení, tak aby to nebyli komunisté, na kom by byla závislá. V žádném případě se KDU-ČSL nebude účastnit vládní koalice, která by byla závislá na podpoře KSČM," uvedl Kalousek.

Křesťanští demokraté tak reagovali na krizi, který vznikla neúspěchem ČSSD a US-DEU ve volbách do Evropského parlamentu. Právě po nich se začalo hovořit o potřebě vyměnit Špidlu v čele sociální demokracie.