„Na každém ministerstvu má být jeden až dva nic nedělající politici, tzv. političtí trafikanti, abych použil termínu pana premiéra,“ řekl prezident v ČT.

„Co ten politický náměstek vlastně bude dělat, když nebude mít odpovědnost za žádný úsek řízení ministerstva?“ dodal.

Zeman podle svých slov bude chtít, aby funkce politických náměstků nevznikla. Proto vládě navrhne změnu. „Ať jsou koaliční náměstci, když už to vláda chce,“ uvedl Zeman s tím, že náměstci by měli zodpovídat za konkrétní úsek práce na svých resortech.

„Zasloužilí funkcionáři”

Podle vládního návrhu služebního zákona ministři budou moci mít maximálně dva tzv. politické náměstky. Ti by měli mít za úkol zastupovat své šéfy na schůzích výborů a komisí parlamentních komor.

„Tady se vytváří při zhruba patnácti ministerstvech třicet budižkničemů, dejme tomu zasloužilých stranických funkcionářů, kteří nebudou nic dělat, budou brát stotisícové platy, a tím pádem budou naprosto zbyteční,“ uzavřel prezident.

Opozice zřízení takové funkce kritizovala, je podle ní zbytečné mít dva typy náměstků - odborné a politické.

Prezident se také vrátil k jinému bodu, který z návrhu služebního zákona naopak vypadl. Kritizoval, že nebude zřízeno generální ředitelství státní služby. Je to podle něj chyba, se kterou je ale ochotný se smířit. „Skousnu, že nebude generální ředitelství, i když to považuji za chybu,” řekl Zeman.

Nezavádět generální ředitelství státní služby byl ústupek vládní koalice opozičním TOP 09ODS, na kterém se strany domluvily minulý týden. [celá zpráva]