„Jsem polospokojen,“ uvedl Chládek. Dojednanou sumu ale považuje za úspěch. Před schůzkou řekl, že chce 2,2 miliardy na platy, miliardu na víc žáků v mateřských a základních školách, 800 miliónů na sport a 1,3 miliardy na podporu operačního programu věda a výzkum. V součtu tedy 5,3 miliardy.

Po jednání ministr řekl, že do platů učitelů by mělo v příštím roce putovat 2,5 miliardy korun, nepedagogičtí pracovníci by si měli rozdělit půl miliardy navíc. Na větší počet žáků, asistenty, psychology a pomůcky ve školách by měl resort mít místo požadované miliardy o 300 až 400 miliónů navíc.

Zbytek peněz má ministerstvo dohledat v jednotlivých částech svého rozpočtu. „Máme některé položky, které můžeme použít,“ podotkl Chládek, který chce dále jednat o financování operačního programu.

Podle prvního návrhu mělo ministerstvo školství na příští rok dostat o 83,5 miliónu korun víc než letos. Nyní má podle schváleného rozpočtu na výdaje 124,99 miliardy korun. V částce nejsou finance z fondů EU.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) byl v tomto ohledu v pondělí úspěšnější. „V tuto chvíli máme garantovaný růst platů o 3,5 procenta, ale chceme se k této otázce ještě vrátit,“ uvedla v úterý mluvčí resortu Helena Markusová s tím, že prozatím dojednaný rozpočet 10,74 miliardy by se mohl ještě zvýšit. Jednání budou pokračovat v září, přičemž Herman by rád pro svůj resort získal 11,2 miliardy.