„Toto zařízení je plně připraveno na eventuální příjem vysoce nakažlivého pacienta,“ řekl ředitel Agentury vojenského zdravotnictví brigádní generál Božetěch Jurenka a upřesnil, kdy by bylo využito: „Řídí to hlavní hygienik. Jsme jen podpůrný prvek Integrovaného záchranného systému a podpůrné prvky se využívají, když jsou vyčerpány civilní možnosti. Po Bulovce jsme jediní, kteří garantují čtvrtý stupeň biologické ochrany.“

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Všechny místnosti jsou hermeticky uzavřeny a v přechodech probíhá desinfekce.

Všechny místnosti jsou hermeticky uzavřeny a v přechodech probíhá dezinfekce.

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Důraz na bezpečnost je v zařízení patrný na každém kroku. Infekční nemocnice je v areálu vojenského zařízení, ale od zbylých budov ji odděluje plot. Samotná železobetonová budova je izolovaná a nemá z ní možnost uniknout ani vzduch, ve kterém by mohly být choroboplodné zárodky.

V budově je nižší tlak než v jejím okolí a v pokojích v nejvyšším patře, kde by mohlo ležet až osm pacientů, je ještě nižší tlak než v okolních místnostech. Všechny části oddělují vzduchotěsné dveře, přičemž se mohou vždy otevřít jen jedny. Každý, kdo vstoupí do nejvyššího patra, se musí podrobit dekontaminaci.

Pitevna v Těchoníně

Pitevna v Těchoníně

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Lékaři a zdravotníci ale nechodí po chodbách v bílém nebo v zelených oděvech chirurgů, ale jen v bezpečnostních oděvech, které mají vlastní přívod vzduchu z rozvodu a v nichž je vyšší tlak než v místnostech.

Landrover Defender se zařízením na převoz infekčního pacienta

Land Rover Defender se zařízením na převoz infekčního pacienta

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Prioritou je využití jednorázového zdravotnického materiálu, který se po použití zlikviduje ve vlastní spalovně v suterénu budovy. Drahá zařízení, jako jsou endoskopy, se dezinfikují. To je velmi důležité, protože například ebola se přenáší všemi tělními tekutinami včetně moči, spermatu, slin a potu.

Spalovna

Spalovna

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Pacienti jsou přepravováni ve speciálních plexisklových kontejnerech, které mají po stranách vestavěné rukavice umožňující poskytovat nutnou péči, aniž by hrozilo rozšíření nákazy. Doprava je možná auty nebo vrtulníkem. Na střeše je heliport.

V nižším patře určeném především pro pacienty v karanténě je i operační sál a pacienti mohou využívat záchod. Patro je také izolované.

Areál nemocnice v Těchoníne je oplocen

Areál nemocnice v Těchoníně je oplocen.

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Například u eboly by zůstávali lidé, kteří přišli s nakaženým do styku, v izolaci 21 dní, protože má inkubační dobu dva až 21 dní.

V nemocnici je aktuálně 28 lůžek pro nakažené osoby nebo lidi, u nichž existuje nebezpečí, že se nakazili.

Počet může být v případě potřeby navýšen na padesát. Izolační kapacita je až sto lidí, řekl náčelník nemocnice podplukovník Michal Kroča. Ten také přiznal, že prioritou je zabránit šíření nebezpečných nakažlivých nemocí, a ne léčba. U eboly zatím ani žádná ověřená léčba neexistuje, lečí se jen symptomy nebo se aplikují zatím nevyzkoušené prostředky.

Armádní vozidlo s ochranným oděvem

Armádní vozidlo s ochranným oděvem

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

Zařízení však neslouží jen pro případ, že by se v České republice objevil člověk nakažený nebezpečnou exotickou nemocí. Má širší využití než jen izolaci nositelů nebezpečných nákaz, aby se zabránilo jejich šíření.

Využívají jej též účastníci armádních misí po návratu, kdy tam zůstávají v karanténě. Probíhá v něm ale další výzkum a také slouží jako výukové, výcvikové a školicí středisko pro armádní i civilní specialisty z České republiky a dalších členských zemí NATO. Zařízení je součástí aliančního systému biologické ochrany.

Mobilní buňka pro vysoce infekčního pacient

Mobilní buňka pro vysoce infekčního pacienta

FOTO: Alex Švamberk, Novinky

V Těchoníně ale mají i mobilní modulovou verzi, která se dá použít i v polních podmínkách nebo v zemích, kde podobné zařízení nemají.

Video

Armádní mobilní systém odboru biologické ochrany

Zdroj: Novinky