Eskalace některého z probíhajících konfliktů, která by mohla zasáhnout i ČR, se obává 46 procent respondentů. Polovina lidí naopak hrozbu nepřipouští a zbývající čtyři procenta nemají jasný názor.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Za nejrizikovější oblast, kde by střety mohly přerůst v celosvětový konflikt s dopady na ČR, veřejnost považuje východ Ukrajiny (86 procent).

Afghánistán, kde bojuje NATO s Tálibánem, je takto rizikový podle 22 procent dotázaných a postup islamistů v Iráku vnímá jako riziko 18 procent respondentů. Izraelsko-palestinský konflikt v Gaze pak ohrožuje globální bezpečnost podle 16 procent dotázaných.

„Ta obava z nějakého širšího světového konfliktu, který by zasáhl i Česko, je hodně hnaná obavou z konfliktu na východní Ukrajině, do kterého se zapojuje NATO, Rusko - minimálně v symbolické, rétorické rovině,” uvedl Daniel Prokop z agentury Median.

Které ze současných válek by mohly přerůst do celosvětového konfliktu? (v %)
střetu Ukrajiny, separatistů, případně Ruska na východě Ukrajiny
86
boje mezi NATO a Tálibánem v Afghánistánu
22
postup radikálních islamistů v Iráku
18
boje v Gaze mezi Izraelem a Palestinou
16
občanská válka v Sýrii
5
války v subsaharské Africe
2
jiný střet, konflikt nebo válka7
zdroj: Median pro ČRo

V souvislosti s blížícím se desetiletým výročím profesionalizace české armády a bezpečnostní situací se v poslední době často hovoří rovněž o branné povinnosti.

Návrat povinné základní vojenské služby by podle průzkumu přivítalo 37 procent lidí. Dalších 23 procent si myslí, že by armáda měla povinné odvody nařizovat v případě nedostatku profesionálních vojáků. Oproti tomu 36 procent respondentů považuje stávající systém za vyhovující.