Sobotka a Dienstbier byli oba dotázáni, zda se legislativci z Úřadu vlády zapojí do přepracování zákonu o státní službě. Premiér prohlásil, že v tom nevidí problém a že se legislativci budou na těchto pracích podílet.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Dienstbier to ale odmítl kvůli personálním důvodům. „Vládní legislativa nemá takovou kapacitu,“ prohlásil.

Ministrovi pro legislativu vadí, že ze služebního zákona zmizel institut generálního ředitele, a proto již požádal, aby byl zbaven pověření Evropské komise k vypracování tohoto zákona. [celá zpráva]

Předčasně ukončená tiskovka

Po Dienstbierově odpovědi následoval další dotaz, jak to tedy s vládními legislativci bude. „Samozřejmě vládní legislativa se bude podílet,“ utnul diskuse Sobotka, načež mluvčí předčasně ukončili tiskovou konferenci, a přestože bylo dopředu domluvené, že jednotliví ministři ČSSD budou po brífinku k dispozici novinářům, zmizeli chráněni bodyguardy v útrobách Sněmovny.

Ještě na schodech si pak Sobotka s Dienstbierem vzájemně velmi razantně vyměňovali názory, načež si Sobotka pozval Dienstbiera k sobě do kanceláře. Situace má mít dohru ještě odpoledne na Úřadu vlády.

Dienstbier ale ještě předtím předstoupil znovu před novináře a zopakoval, že skutečně Úřad vlády nemá takové kapacity, ale pokusí se prý uvolnit alespoň někoho, kdo by se mohl na zpracování komplexního pozměňovacího návrhu podílet. „Nemůžu půlku svých legislativců poslat někam do pracovní skupiny, nicméně budu se snažit někoho uvolnit, aby se těch prací účastnit mohl,” prohlásil.

Odmítl, že by se se Sobotkou bavili o jeho případné rezignaci.