"Pan Dienstbier asi neunesl tuto prohru, která je ale z hlediska přijetí služebního zákona, který Česká republika potřebuje, marginální. Mám za to, že stejný názor má i premiér, což plyne ze včerejšího jednání. Ustoupili jsme všichni ve prospěch České republiky," míní zase ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Premiér Bohuslav Sobotka považuje za logické, že Dienstbier nebude na přípravě zákona, který nyní spadal pod něj, dál pracovat. Jeho úkol převezme ministerstvo vnitra.

Dienstbier trval na tom, aby bylo v rámci připravovaného služebního zákona zavedeno generální ředitelství státní služby. Místo osoby, která by tento úřad vedla, bude státní tajemníky navrhovat příslušný ministr a schvalovat je bude vláda. Dienstbier nyní není ochoten převzít za zákon odpovědnost, protože podle něj kvůli dohodě nebude dostatečně odpolitizovaná státní správa.

Čtěte také
Ministr Dienstbier trucuje a odmítá dál pracovat na služebním zákonu
Koalice ustoupila námitkám ODS a TOP 09 ve sporu o služební zákon

Podle Sobotky, který dříve na vzniku úřadu také trval, je kompromis s opozicí vítězstvím pro Českou republiku.

"Odpovědnost za přípravu zákona se na základě dohody mezi vládou a opozicí přesouvá z úřadu vlády na ministerstvo vnitra, a je tedy zcela logické, že ji nadále nebude zajišťovat Jiří Dienstbier, ale ministr vnitra (Milan) Chovanec,” řekl Sobotka.

Nechce jednat s EU

Dienstbier dál odmítá vyjednávat s EU, domnívá se, že kompromis negarantuje splnění podmínek pro čerpání peněz z evropských fondů. Dienstbier bude chtít, aby s EU dál jednala ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Ta řekla, že dohodnuté znění zákona nebude pro EU problém, totéž si myslí i premiér.

"V Bruselu normu obhájíme, i komise totiž přivítá fakt, že bude schválena včas a za podpory velké většiny politických stran. To dává zákonu o státní službě šanci na to, že se nebude měnit po každých volbách," míní Sobotka.