Podle této varianty, označované písmenem B, by člověk s hrubou měsíční mzdou kolem 14 tisíc a při 14denní nemoci dostal 2990 Kč, tedy o 407 korun méně, než dostane dnes. Naopak pokud by ve vládě uspěla první varanta (A), polepšil by si tento člověk proti současnosti o 167 korun. Dostal by 3564 korun, kdežto dnes 3397 Kč.

"Po ranní konzultaci s panem premiérem předkládám do vlády na příští týden návrh na revokaci usnesení vlády v této věci," řekl Právu ve čtvrtek ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

"Myslím si, že někteří členové vlády dostatečně nepochopili hloubku svého rozhodnutí, i když jsem poukazoval na to, že to bude problém," dodal ministr. Odmítl konkretizovat, o které ministry šlo. Už z dřívějších informací Práva je známé, že tvrdší návrh podporovali například ministři financí Bohuslav Sobotka a průmyslu a obchodu Milan Urban.

Škromach: ministři nepochopili situaci

Škromach odmítl, že by celá záležitost byla spojena se současným politickým děním a že tedy jde ze strany vlády o snahu zalíbit se lidem: "Ministerstvo práce doporučilo variantu A. Varianta B znamená snížení nemocenských dávek, což je i v rozporu s kolodějskými dohodami. Takže tady mám pocit, že došlo ke špatnému pochopení situace. Myslím si, že na příštím jednání vlády bude více ministrů a že ten návrh (varianta A) by mohl projít," dodal Škromach.

Středeční rozhodnutí vlády se chystal tvrdě napadnout i šéf odborové centrály Milan Štěch: "My zásadně odmítáme variantu bé". Ta je pro nás nepřijatelná. Ale premiér mi poslal z Bruselu SMS, kde mi píše, že to není uzavřené, že se bude jednat znovu a že bude schválená varianta A," řekl Právu Štěch.

Pokud by platila varianta B, pak by to podle Štěcha bylo porušení výsledků půlročního vyjednávání mezi odbory a vládou. "My jsme udělali kompromis, že jsme nenapadali návrh, aby prvních 14 dnů vypláceli dávky zaměstnavatelé, byť to pro nás také bude asi riskantnější stav. Pokud by měla platit varianta bé", nebudeme se na další práci na tomto zákoně podílet a budeme naopak proti němu razantně postupovat," dodal šéf Českomoravské konfederace odborových svazů.

Podnikatelé i nadále odmítají rozhodnutí vlády přesunout výplatu dávek v prvních 14 dnech na zaměstnavatele. Jejich názor sdílí i opoziční ODS, která je rozhodnuta takový návrh v parlamentu nepodpořit. Komunisté naopak nezvednou ruku pro návrh, který by vedl ke snížení dávek.

Ve hře jsou stále dvě varianty
Denní nemocenská dávka by se určila z tzv. redukovaného vyměřovacího základu ve výši:
Varianta A 
35 % v období 1.-3. dne pracovní neschopnosti
70 % v období 4.-182. dne pracovní neschopnosti
60 % v období od 183. dne pracovní neschopnosti
Varianta B 
25 % v období 1.-3. dne pracovní neschopnosti
60 % v období od 4. dne pracovní neschopnosti
Současný stav
25 % v období 1. až 3. den
69 % v období od 4. dne pracovní neschopnosti