Reakce Hudečka a Svobody přišly poté, co Právo zveřejnilo článek shrnující obžalobu v kauze s tím, že hlavním trumfem státních zástupců budou při případném procesu právě znalecké posudky.

„Je to součást obhajoby obviněných a budeme o tom polemizovat u hlavního líčení, jestli znalci jsou erudovaní, nebo ne,“ uvedla k vyjádřením dozorová státní zástupkyně Dagmar Máchová.

Je nehorázné, že si justice, která má hledat spravedlnost, najímá takto pochybné znalceTomáš Hudeček

Podotkla, že společnosti Risk Analysis Consultants a Česká znalecká jsou zapsány v seznamu znaleckých ústavů ministerstva spravedlnosti. „Kdyby byly nějaké pochybnosti, tak si nemyslím, že bychom zrovna v této věci takové znalce vzali,“ dodala žalobkyně.

Připomněla, že obvinění mají možnost navrhnout své znalce. A ze slov Svobody vyplývá, že se tak stane. „Budeme navrhovat předložení jiných, oponentních posudků,“ sdělil Právu.

Čtěte také: Znalecké posudky v kauze Opencard jsou pro Hudečka a Svobodu zdrcující

„Je nehorázné, že si justice, která má hledat spravedlnost, najímá takto pochybné znalce,“ uvedl ve svém prohlášení Hudeček. „Ty posudky jsou velmi, velmi nekvalitní a velmi, velmi účelové,“ řekl Svoboda.

Znalci přes kybernetiku

Hudeček i Svoboda namítají, že ministerstvo spravedlnosti před lety na čas odebralo licenci společnosti Česká znalecká. A poukazují i na Vítězslava Hálka, jenž má firmu vlastnit.

Mimo jiné na to, že Hálek, jako bývalý správce konkurzní podstaty společnosti Vitka Brněnec, čelil dříve obžalobě z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Soud jej osvobodil.

V souvislosti se společností Risk Analysis Consultants zase Svoboda tvrdí, že k vypracování zmíněného posudku nebyla plně oprávněna. Firma je zapsána v seznamu jako znalecký ústav v oboru kybernetika, odvětví výpočetní technika.

Předraženo o 25 miliónů

Česká znalecká podle obžaloby dospěla k závěru, že zakázka Prahy na poskytování základní a rozšířené podpory programového vybavení servisního kartového centra z roku 2012, o niž v kauze jde, byla předražena o téměř 25 miliónů a nyní stíhaní radní neměli smlouvy schválit.

Společnost Risk Analysis Consultants zase uvedla, že minimálně na část požadovaných služeb bylo možné vyhlásit otevřené výběrové řízení, namísto přidělení zakázky v tzv. jednacím řízení bez uveřejnění firmě Haguess (nyní eMoneyServices).